Zasady bezpieczeństwa w Internecie od podstaw

zasady bezpieczeństwa w Internecie, media społecznościowe, cyberprzestępczość

Okres wakacyjny jest to czas, w którym Internet bardzo często używamy dla celów rozrywkowych. Dla cyberprzestępców jest to idealna okazja do tego, aby zdobyć nowe ofiary i wyłudzić cenne informacje oraz profity. Nie da się ukryć, że z każdym dniem wzrasta popularność różnego rodzaju mediów społecznościowych, sklepów internetowych, czy też czatów. W tym artykule dowiesz się jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa w Internecie oraz jak uchronić siebie i bliskich przed cyberprzestępczością.

Zasady bezpieczeństwa w Internecie podczas korzystania ze smartfona

Współcześnie dla wielu osób smartfon jest jednym z podstawowych narzędzi codziennej pracy oraz rozrywki, dlatego też tak często staje się obiektem ataku cyberprzestępców. Bardzo często cyberprzestępcy dążą do tego, aby pozyskać jak najwięcej informacji z takiego urządzenia. Mogą to być różnego rodzaju zdjęcia, czy też wiadomości.

Warto zatem w odpowiedni sposób zabezpieczyć swój telefon, tak aby spełniał on zasady bezpieczeństwa w Internecie.

1. Zabezpiecz telefon hasłem lub PINem

Coraz więcej urządzeń pozwala także na blokadę odciskiem palca lub zeskanowaniem twarzy. Warto skorzystać z takich możliwości, gdyż stanowi to dodatkowe zabezpieczenie Twojego urządzenia. Unikaj haseł typu 1234.

Podstawą bezpieczeństwa jest ustawienie skomplikowanych haseł, ale jak je zapamiętać? Ciekawym rozwiązaniem jest aplikacja KeePass. Więcej na temat zasad tworzenia silnych haseł znajdziesz w naszym artykule – Mocne hasło – jak powinno wyglądać?

2. Instaluj aktualizacje systemowe

W większości smartfonów można to sprawdzić wchodząc w Ustawienia i „Informacje o telefonie”. Jeśli oprogramowanie nie jest aktualne to pilnie je zaktualizuj. Sprawdź także, czy wszystkie aplikacje, które zainstalowano na Twoim telefonie są także aktualne.

3. Uważaj na phishing, czyli szkodliwe odnośniki

Cyberprzestępcy bardzo często wysyłają różnego rodzaju wiadomości sms, które zwierają szkodliwe linki. Jedną z ulubionych form wyłudzeń jest podszywanie się pod instytucje finansowe oraz placówki kurierskie. W sms-ie skierowanym do ofiary cyberprzestępcy przesyłają link, w który kategorycznie nie należy klikać. Jeśli nie jesteśmy pewni wiarygodności otrzymanej wiadomości warto bezpośrednio skontaktować się z placówką i zweryfikować prawdziwość informacji.

4. Zwróć uwagę na to, jakie nadajesz uprawnienia aplikacjom

Bardzo duża część aplikacji prosi nas o przyznanie mnóstwa uprawnień. Są to często uprawnienia do aparatu, do naszego kalendarza, do internetu, czy też do nagrywania. Warto przed instalacją takiej aplikacji zweryfikować uprawnienia, co do których mamy wyrazić zgodę. Przemyślmy dwa razy, czy na pewno potrzebujemy aplikacji i przypomnijmy sobie zasady bezpieczeństwa w Internecie.

Ochrona komputera a zasady bezpieczeństwa w Internecie

Zapewne każdy z nas zdążył zauważyć, że korzystanie z laptopa na wakacjach, a podczas pracy zdecydowanie się różni. Przeważnie podczas wyjazdu na wakacje nie korzystamy np. z poczty firmowej. Warto jednak zaznaczyć, że w każdym momencie jesteśmy narażeni na różnego rodzaju ataki cyberprzestępców. Jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie jest wykorzystanie silnych oraz unikatowych haseł. Kolejną istotną kwestią jest korzystanie tylko z zaufanych stron internetowych. Bardzo często linki wysyłane w wiadomości otrzymywanych podczas korzystania z różnego rodzaju komunikatorów służą jedynie do wyłudzenia danych. Coraz częściej bowiem dochodzi do przejmowania kont społecznościowych naszych znajomych przez cyberprzestępców.

Pamiętaj także, aby nie logować się do publicznych sieci WiFi. Wszelkiego rodzaju restauracje, czy też kawiarnie udostępniają swoim klientom możliwość połączenia się do darmowej sieci WiFi, która w żaden sposób nie jest zabezpieczona. Tak niezabezpieczona sieć jest idealnym miejscem do ataków cyberprzestępców, którzy w bardzo prosty sposób mogą przechwycić wiele cennych informacji, które posiadasz na swoim urządzeniu. Istotne jest także, aby nie udostępniać naszego laptopa innym osobom. Jeśli korzystasz z komputera w ogólnodostępnym miejscu pamiętaj, aby zawsze zablokować ekran lub wyłączać sprzęt.

Jak wdrożyć zasady bezpieczeństwa w Internecie na swojej stronie www?

Cyberprzestępcy nieustannie planują kolejne ataki i włamania na strony internetowe, wykorzystując coraz to nowsze techniki. Jeżeli Twoja strona www stanie się obiektem ataku przestępców, ucierpi na tym nie tylko Twój biznes online, ale także klienci i użytkownicy odwiedzający Twoją stronę. W przypadku braku wykonywania regularnych kopii zapasowych strona prawdopodobnie nie zostanie przywrócona do stanu przed atakiem. Warto jednak wspomnieć, że samo przywrócenie backupu nie jest kompleksowym rozwiązaniem. Istotne jest również, aby podjąć inne kroki, które pozwolą Ci aby wdrożyć zasady bezpieczeństwa w Internecie. Jedną z podstawowych kwestii, o której należy pamiętać jest bieżące wykonywanie wszelkiego rodzaju aktualizacji CMS strony www. Nie bez powodu co pewien czas producent wypuszcza coraz to nowsze aktualizacje. Mają one na celu wyeliminowanie luk oraz błędów z poprzednich wersji. Pamiętaj także o aktualizacji wszystkich motywów oraz wtyczek, gdyż ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo.

Sprawdź także:
Bezpieczeństwo od podstaw na przykładzie WordPressa

Kolejną równie istotną kwestią jest odpowiednie szyfrowanie Twojej strony www. Jeśli dla swojej strony nie posiadasz zainstalowanego certyfikatu SSL koniecznie musisz to zmienić. Wprowadzanie różnych danych w formularzu kontaktowym na stornie, która nie jest szyfrowana protokołem https jest wysoce nieodpowiedzialne i niebezpieczne. Takie dane, jak również wszelkie dane pozwalające na zalogowanie do panelu w bardzo prosty sposób mogą zostać przechwycone przez hakerów.

Twoja strona wyświetla się jako „Niezabezpieczona”? Koniecznie sprawdź
jak wdrożyć certyfikat SSL w WordPress?

Innym ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie dwuetapowej weryfikacji logowania do konta. Z każdym dniem wzrasta liczba usług online, jak również serwisów które umożliwiają użytkownikom korzystanie z dwuetapowej weryfikacji logowania. Włączenie takiej funkcji w dzisiejszych czasach powinno być czymś naturalnym i należeć do standardów. Przychodzący sms, może nas powiadomić o niechcianej próbie logowania na nasze konto, a tym samym ustrzec przed atakiem.

Zasady bezpieczeństwa w Internecie a dzieci

Coraz to nowsze technologie pozwalają na zwiększenie ochrony rodzicielskiej, a tym samym minimalizowanie ryzyka kontaktu dziecka z treściami, do których nie powinno mieć dostępu.

Bardzo często mamy także możliwość ustalenia limitu czasu, jakie dziecko może spędzić w sieci. Warto wiedzieć, jakie zagrożenia czyhają na Twoje dziecko w Internecie.

Wielu rodziców nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, co ich dzieci mogą robić w sieci. Bardzo często są pochłonięte Internetem tak bardzo, że mają problem z funkcjonowaniem w codziennym zwykłym świecie. Oto kilka podstawowych kwestii, o których warto porozmawiać z dzieckiem aby lepiej poznało zasady bezpieczeństwa w Internecie:

  • wytłumaczmy swoim pociechom, że pod żadnym pozorem nie wolno pobierać nieznanych załączników, jak również klikać linki, które otrzymuje zwłaszcza od nieznajomych osób,
  • warto wytłumaczyć, dlaczego nie wolno łączyć się do niezabezpieczonych publicznych sieci oraz jak duże zagrożenie stanowi to dla niego i jego bliskich,
  • zwróć także uwagę na to, co Twoje dziecko publikuje w sieci, jak również porozmawiaj z nim czego nie powinno się publikować. Zadbaj o to, aby zrozumiało czym jest prywatność oraz dyskrecja.
  • warto również poruszyć kwestie związane ze znajomościami, jakie zawiera nasze dziecko w internecie, w tej kwestii należy zachować naprawdę bardzo dużą ostrożność.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach Internet potrafi dać nam naprawdę wiele dobrego. Warto jednak cały czas pamiętać, że nie jesteśmy w nim pełni anonimowi. Wszelkie wiadomości, posty, czy też opublikowane zdjęcia zostają na bardzo długi czas. Warto zatem, aby każdy nasz krok był w pełni przemyślany, gdyż konsekwencje lekkomyślności mogą być bardzo duże. Miejmy świadomość, że to my codziennie tworzymy Internet. Przestrzegając i promując podstawowe zasady bezpieczeństwa w Internecie dbamy zarówno o nas samych, jak i naszych bliskich. Nie daj cyberprzestępcą zrujnować swojego życia!

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.