LH.pl · Dział pomocy
Zabezpieczenie WordPressa przed DDoS jest jednym z podstawowych zadań dbania o bezpieczeństwo. Atak DDoS to nic innego jak działania, które mają na celu doprowadzenie do dużego obciążenia usługi, a czasami nawet wyłudzenie środków pieniężnych. Atak generuje bardzo duży ruch, co w konsekwencji prowadzi do przeciążenia serwera i niedostępności usługi. Polega głownie na tym, że wiele komputerów wysyła ogromną ilość zapytań do jednego urządzenia. Niestety ataki te bardzo często wykorzystują luki w zabezpieczeniach celem pozyskania cennych informacji dla hakerów.
- Ataki DDoS (Distributed Denial of Service) są poważnym zagrożeniem dla stron internetowych, w tym również witryn opartych na WordPressie.
- Atak DDoS ma na celu przeciążenie zasobów serwera, powodując tym samym niedostępność strony dla użytkowników.
- Ochrona WordPressa przed atakami DDoS jest niezwykle ważna, aby zapewnić niezawodność, dostępność i bezpieczeństwo witryny. Istnieje kilka rozwiązań, które możesz wdrożyć, aby zredukować ryzyko DDoS.
Jak zabezpieczyć WordPressa przed DDoS?
Odpowiednie zabezpieczenie Twojej strony powinno być jednym z podstawowych kroków, jakie wykonasz przed jej publikacją. Bardzo często strona internetowa dla wielu osób stanowi źródło dochodu. W celu odpowiedniego zabezpieczenia WordPressa warto poznać jego słabe punkty oraz elementy, na których warto się skupić celem zwiększenia bezpieczeństwa.
Odpowiedni hosting z ochroną DDoS
Wbrew pozorom wybór odpowiedniego serwera ma bardzo duże znaczenie. Wybierz renomowanego dostawcę hostingowego, który oferuje ochronę przed atakami DDoS. Wielu dostawców oferuje mechanizmy filtrujące ruch i inne technologie, które mogą pomóc w zminimalizowaniu wpływu ataku DDoS na Twoją stronę. Wybierając hosting, zwróć też uwagę, czy wybrany przez Ciebie hostingodawca oferuje najnowsze wersje PHP, wykonuje automatyczne backupy oraz możliwość konfiguracji php (również mod_rewrite). W LH.pl wszystkie serwery są wyposażone w ochronę Anty DDoS, a kopie zapasowe wykonujemy bezpłatnie codziennie w nocy i przechowujemy przez 30 dni.
Wykorzystaj CDN
Content Delivery Network (CDN) to rozproszona sieć serwerów znajdujących się na różnych obszarach geograficznych. Wdrożenie CDN do strony na WordPressie może znacząco pomóc w zrównoważeniu obciążenia serwera i zmniejszeniu ryzyka przeciążenia zasobów. CDN skutecznie redukuje wpływ ataków DDoS poprzez rozproszenie ruchu, co pozwala na równomierne rozłożenie obciążenia pomiędzy różne serwery, eliminując tym samym pojedynczy punkt awarii.
Możesz skorzystać z darmowej wersji Cloudflare – zobacz, jak skonfigurować Cloudflare dla swojej domeny.
Zabezpiecz stronę za pomocą WAF
WAF, czyli Web Application Firewall to specjalny rodzaj zapory, która monitoruje ruch na stronie i może automatycznie blokować podejrzane lub złośliwe żądania, co zapobiega nadmiernemu obciążeniu serwera podczas ataków DDoS. Firewall można skonfigurować na poziomie samej aplikacji (czyli w WordPressie) lub wybrać odpowiedni hosting, który wyposażony jest już w WAF i chroni automatycznie wszystkie strony.
Nasze serwery w LH.pl wyposażone są w WAF, czyli Web Application Firewall, stale chroniący hostowane na nich strony internetowe i aplikacje.
Aktualizacje WordPressa i wtyczek
Choć brak aktualizacji WordPressa i wtyczek nie jest bezpośrednim powodem ataku DDoS, może uczynić Twoją witrynę bardziej podatną na różne zagrożenia i ataki, w tym również na atak DDoS. Dlatego kluczowe jest regularne aktualizowanie WordPressa i wszystkich używanych wtyczek oraz motywu w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa i niezawodności Twojej witryny. Przestarzałe wersje WordPressa i wtyczek mogą być bardziej podatne na ataki, co może ułatwić hakerom dostęp do Twojej witryny i przeprowadzenie ataku DDoS.
Zastosuj CAPTCHA i limity żądań
Wprowadzenie mechanizmów CAPTCHA dla formularzy kontaktowych czy komentarzy pomoże w identyfikacji i blokowaniu automatycznych botów uczestniczących w atakach DDoS.
Ponadto, wprowadzenie ograniczeń dotyczących liczby żądań od jednego adresu IP w krótkim okresie czasu może pomóc w ograniczeniu skutków ataku DDoS. Takie ograniczenie możesz wdrożyć dedykowanym rozwiązaniem lub skorzystać z CDN (ograniczenie ilości żądań z tego samego IP jest częścią CloudFlare, o którym wyżej wspomnieliśmy).
Zmiana adresu logowania
Instalując WordPressa domyślny adres logowania do strony internetowej to mojawitryna.pl/wp-admin. Warto zmienić adres logowania, co zwiększy bezpieczeństwo. Przede wszystkim utrudni to wykonywanie ataków typu BruteForce, czyli siłowego łamania haseł dostępowych, ale może też ograniczyć potencjalne ataki DDoS.
Podsumowanie
Wybór odpowiedniego hostingu oraz dbanie o stronę internetową ma bardzo duże znaczenie. Pomysłowość hakerów nie zna granic dlatego warto regularnie szukać dodatkowych sposobów na optymalne zabezpieczenie strony internetowej opartej o system WordPress.
Najczęściej zadawane pytania
1. Czy WordPress jest bezpieczny? Tak, pod warunkiem, że strona oparta o CMS WordPress jest na bieżąco aktualizowana oraz monitorowana. Po utworzeniu strony internetowej należy ją regularnie aktualizować, zarówno samego WordPressa, jak i wszystkie dodatki. 2. Jak zabezpieczyć WordPressa przed atakiem DDoS? Zabezpieczając swoją witrynę internetową, należy również rozważyć najprostsze rozwiązania począwszy od tych wymienionych powyżej, jak również systematyczne sprawdzanie witryny za pomocą internetowego skanera bezpieczeństwa. 3. Czy hostingodawca ma zabezpieczenia przed atakami DDoS? Posiadając serwer w LH.pl zapewniamy ochronę Anty DDoS. Ograniczasz tym samym ryzyko niedostępności Twojej strony internetowej dla innych użytkowników. Posiadając sklep internetowy nie możesz pozwolić sobie na przerwy w działaniu usługi. |