Zastanawiasz się jaką wersję PHP powinieneś włączyć dla swojego WordPressa? Z artykułu dowiesz się jak skrócić czas ładowania swojej strony zmieniając wersję PHP (bez umiejętności programowania).

PHP to język programowania, a każda dostępna wersja wiąże się z danymi regułami pisania kodu, a także odpowiednim poziomem bezpieczeństwa i wydajności. WordPress jest oparty o język PHP, zatem zmiany wersji silnie wpływają na działanie strony i dobrze jest zdawać sobie z tego sprawę. Serwer, na którym znajduje się Wasz WordPress musi obsługiwać odpowiedni interpreter PHP by móc porozumieć się w tym języku ze stroną. Pamiętajcie także, że niewspierane (starsze) wersje PHP narażają Wasze strony na niebezpieczeństwo tworząc podatności na ataki.  

zmiana wersji php

Różnice między wersjami PHP

Wersje PHP różnią się od siebie, a najbardziej zauważalną dla użytkowników różnicą jest prędkość ładowania się strony. Interpreter odczytuje i przetwarza wykonywanie skryptów PHP. Im nowsza wersja PHP, tym ten proces jest szybszy i bardziej wydajny. Znaczną różnicę zauważycie pomiędzy wersją PHP 5.6, a np. 7.0. Wdrożenie na stronie PHP 7.x powoduje także ograniczenie zużycia zasobów serwera, pozwalając mu tym samym na obsłużenie większej liczby użytkowników w witrynie w tym samym czasie.

Hosting nie spełnia Twoich oczekiwań? Przenieś się do LH.pl, włącz PHP 7.3 i ciesz się szybką i wydajną stroną WWW.

Przeprowadziliśmy test, w którym sprawdziliśmy wpływ wersji PHP na szybkość działania WordPressa

Testom poddaliśmy naszego bloga, działającego na aktualnej wersji WordPressa.

Zaczęliśmy od prostego testu z użyciem narzędzia tools.pingdom.com. Wykonaliśmy próby, które wskazują na spadek czasu ładowania się strony (niebieski słupek) wraz ze wzrastającą wersją PHP. Różnica w czasie między PHP 5.6, a 7.3 to aż 2,7 s. Wait time (pomarańczowy słupek) określa jak długo przeglądarka oczekuje na dane z serwera. W tym przypadku także różnica jest zauważalna gołym okiem – po zmianie PHP z wersji 5.6 na 7.3, czas oczekiwania spadł o 1,2 s.

wersja php, benchmark, php
źródło: https://tools.pingdom.com – im krótszy czas, tym lepiej

Wykonaliśmy także dwa benchmarki: micro_bench.php i bench.php. Skrypty podczas testu wykonują zadania takie jak odczyt i zapis wartości w właściwości obiektu, wywołanie funkcji w pętli oraz inne działania oparte na pętlach. Uzyskane wyniki prezentują czas wykonywania się skryptów PHP. Micro_bench na wersji PHP 5.6 wykonywał się aż przez 14 sekund, a zmiana na wersję 7.0 skróciła ten czas do ok. 4 sekund. Różnice między kolejnymi wersjami nie były już tak duże, jednak wersja PHP 7.3 znów wypadła najlepiej – skrypt wykonał się w ciągu niecałych 3 sekund.

wersja php, benchmark, php
źródło: https://github.com/php/php-src/blob/master/Zend/micro_bench.php – im krótszy czas, tym lepiej

Skrypt bench.php, podobnie jak micro_bench.php, wykonuje działania w pętlach, a dodatkowo jeszcze działania matematyczne. Bench.php nie wykazał już tak jednoznacznego spadku czasu wykonywania skryptu wraz ze wzrostem wersji PHP, lecz różnica między wersją 5.6, a wersjami 7.x jest zauważalna. Obserwowany spadek to skrócenie czasu wykonywania skryptu z 33 ms do 17 ms.

wersja php, benchmark, php
 źródło: https://github.com/php/php-src/blob/master/Zend/bench.php – im krótszy czas, tym lepiej

Wszystkie testy zostały wykonane 10-krotnie, a prezentowane wyniki zostały uśrednione.

Jaka wersja PHP dla WordPressa?

Na stronie wordpress.org znajdziecie rekomendowaną obecnie wersję PHP. W stanie na marzec 2019 roku jest to wersja PHP 7.3.

W związku z tymi zaleceniami bardzo ważne jest by wybrać hosting, który udostępnia najnowszą wersję PHP 7.3. Zanim zdecydujesz się na zakup sprawdź, czy możesz ją włączyć. Jeżeli szukasz sprawdzonego hostingu, który wspiera najnowsze technologie, skorzystaj z hostingu w LH.pl i przyspiesz swojego WordPressa.

WordPress udostępnia ciekawe statystyki odnośnie użycia wersji PHP przez użytkowników. Jak widać na wykresie, najnowsza wersja PHP 7.3 to tylko niewielki kawałek tortu. Wciąż najpopularniejszą wersją PHP wybieraną przez WordPressowiczów jest wersja 5.6, która straciła wsparcie w styczniu 2017 roku.

wersja php, wordpress

Nie wiesz z jakiej wersji PHP korzysta Twoja strona? Możesz to sprawdzić w bardzo łatwy sposób.

Aby to zrobić musisz zalogować się do swojego serwera przez klienta FTP, np. program FileZilla. Następnie w katalogu z plikami swojej strony stwórz plik “phpinfo.php”. Otwórz stworzony plik i wprowadź do niego:

<?php phpinfo(); ?>

a następnie zapisz plik i wpisz w przeglądarce adres: nazwatwojejstrony.pl/phpinfo.php

Wyświetli Ci się tabela z ustawieniami PHP dla Twojej strony – na samej górze wyświetli się informacja, z której jednoznacznie wynika jaka wersja PHP jest obecnie uruchomiona na stronie, np.

wersja php

Jak zmienić wersję PHP?

Ustawianie wersji PHP zależy od hostingu, z którego korzystasz. Na serwerach w LH.pl wersję PHP można zmienić z poziomu panelu klienta. Wystarczy przejść do zakładki serwery → subdomeny i wybrać PHP. Gdy dodajesz nową domenę do serwera, wersję PHP będziesz mógł wskazać w zakładce serwery → domeny w DNS.

Czy WordPress będzie działał po zmianie wersji PHP?

Zapewne wielu z Was zastanawia się teraz czy Wasza strona nadal będzie działać po podniesieniu wersji PHP. Mam dla Was dobrą informację – możecie to sprawdzić. Za pomocą wtyczki PHP Compatibility Checker przetestujecie czy Wasz WordPress, motyw i wtyczki są kompatybilne z wersją PHP, którą chcecie włączyć na serwerze. Tradycyjnie, przed wykonaniem jakichkolwiek dużych zmian na stronie pamiętajcie o zrobieniu kopii zapasowej, którą przywrócicie jeżeli coś pójdzie nie po Waszej myśli.

To zmieniać, czy nie zmieniać wersji PHP w WordPressie?

Obecnie walczymy o każdą sekundę przy ładowaniu się stron. Chcemy by te ładowały się błyskawicznie, a tym samym nie odstraszały mniej cierpliwych czytelników lub klientów. Warto więc zadbać o najnowszą wersję PHP na stronie i zyskać cenne sekundy przy ładowaniu.

Hosting nie spełnia Twoich oczekiwań? Przenieś się do LH.pl, włącz PHP 7.3 i ciesz się szybką i wydajną stroną WWW.
Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Aneta Rutkowska
Lubi gdy wszystko działa, a najlepiej jeżeli działa szybko. W szczególności strony internetowe. Pomaga użytkownikom WordPressa zrozumieć go lepiej. Gdyby fizycy mieli taką umiejętność wyjaśniania skomplikowanych rzeczy, wszyscy rozumielibyśmy fizykę kwantową. Na co dzień koordynuje różne procesy w najlepszej firmie hostingowej w Polsce – LH.pl.