LH.pl · Dział pomocy
Zapewne każdy użytkownik skrzynki pocztowej nie raz spotkał się z pojawieniem niechcianych wiadomości na swoim koncie. SPAM e-mailowy jest to nic innego jak rozsyłanie niechcianych wiadomości na skrzynki pocztowe użytkowników. Znaczna część z nich zawiera oferty handlowe, które mają na celu nakłonienie do podjęcia działań i przyjęcia oferty. Niestety w spamie bardzo często można odnaleźć złośliwe oprogramowanie, które może wyrządzić duże szkody na komputerze użytkownika. Współcześnie problem spamu jest bardzo popularny. Niestety nie ma możliwości, aby wyeliminować go do zera, natomiast można stosować pewne praktyki, które zdecydowanie ograniczą jego ilość na skrzynce. Wysyłka spamu ma charakter masowy oraz automatyczny. W tym artykule dowiesz się jak zabezpieczyć skrzynkę pocztową przed spamem.
Jeśli zauważyłeś znaczący wzrost ilości wiadomości spamowych na koncie pocztowym, to zapewne Twój adres mailowy trafił już na listę spamerów. Poniżej dowiesz się również co zrobić, aby ograniczyć ilość spamu oraz jakie kroki warto podjąć, aby w przyszłości zmniejszyć ryzyko przechwycenia adresu mailowego przez cyberprzestępców.
Jak działają spamerzy?
Aby zrozumieć, jakie kroki warto podjąć w celu zabezpieczenia swojej skrzynki pocztowej oraz zminimalizowania spamu warto najpierw poznać mechanizm, którym posługują się spamerzy. Podstawą ich działania jest utworzenie bazy osób/kontaktów, do których zostanie rozesłany spam. Bardzo często do tego celu wykorzystane się różnego rodzaju boty, których zadaniem jest przeskanowanie stron internetowych w poszukiwaniu adresów mailowych. Zdarzają się także włamania do systemów komputerowych firm i stamtąd pobierane są bazy danych użytkowników.
Spam stanowi doskonałą przynętę dla cyberprzestępców. Wiele użytkowników nie jest świadomych, jakie zagrożenie niesie za sobą wysyłka spamu, jak również reagowanie na tego typu wiadomości. Kliknięcie linku czy też pobranie załącznika może wiązać się z zainstalowaniem złośliwego oprogramowania. Ono natomiast potrafi wyrządzić bardzo duże szkody na urządzeniu. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby utracić dane dostępowe do kart kredytowych, środków na koncie bankowym, czy też danych poufnych.
Działania spamerów obejmują przede wszystkim:
- Przygotowanie odpowiedniej listy odbiorców wiadomości, na podstawie której nastąpi wysyłka (mogą to wykonać za pomocą botów skanujących lub kradzieży danych)
- Przygotowanie platformy, która pozwoli na rozesłanie wiadomości. Przygotowanie programu przeznaczonego do masowej wysyłki.
- Opracowanie specjalnych tekstów, które zostaną rozesłane użytkownikom.
- Finalne rozesłanie spamu.
Jak ochronić skrzynkę email przed spamem?
Aby zapobiec przechwyceniu adresu mailowego przez spamerów i dodaniu go do listy mailingowej, konieczne jest podjęcie przynajmniej podstawowych kroków związanych z jego ochroną. Zwróć uwagę na kilka poniższych zasad bezpieczeństwa:
- podawaj swój adres mailowy, tylko tym, którzy faktycznie go potrzebują do kontaktu z Tobą, nie udostępniaj go wszędzie
- zamień tekst na grafikę — jeśli na swojej stronie internetowej wpisałeś swój adres mailowy jako tekst. Rozważ, czy nie warto zastąpić go grafiką, dzięki temu boty spamujące nie będą w stanie odczytać adresu mailowego, a co za tym idzie nie trafi na listy spamerskie
- możesz także zmienić zapis adresu mailowego — zamiast podania pełnego adresu np. info@mojadomena.pl możesz zastosować następujący zapis: info[at}mojadomena.pl
- formularze kontaktowe — zamiast udostępnienia adresu mailowego na stronie internetowej możesz wykorzystać formularze kontaktowe, dzięki temu użytkownicy będą mogli się z Tobą skontaktować, a adres mailowy nie będzie widoczny
- nie otwieraj załączników — jeśli masz podejrzenie spamu, to najlepszym rozwiązaniem będzie natychmiastowe usunięcie tej wiadomości
- biała czarna lista — każdy hostingodawca powinien udostępnić możliwość skonfigurowania białej i czarnej listy. Dzięki temu niechciane wiadomości z konkretnego adresu lub domeny będą zawsze blokowane (czarna lista) lub zawsze dostarczane do skrzynki odbiorczej (biała lista)
- usunięcie z listy mailingowej — pamiętaj, że każdy nadawca wiadomości ma obowiązek usunięcia Twojego adresu mailowego z listy mailingowej. Jeśli Twój adres mailowy został dodany do wysyłki newslettera, zgłoś administratorowi żądanie rezygnacji z otrzymywania tego typu wiadomości. W wielu przypadkach znajdziesz w stopce wiadomości odnośnik do wypisania się z listy.
- zabezpieczenie formularza kontaktowego za pomocą reCaptcha — bardzo często SPAM przychodzi z formularzy kontaktowych, które są umieszczone na Twojej stronie. Wynika to z tego, że roboty rozsyłające SPAM wyszukują takich formularzy i automatycznie je wypełniają niechcianą treścią, przesyłając ją na Twoją skrzynkę kontaktową. Aby się przed tym zabezpieczyć, zaimplementuj w formularzu weryfikację przez reCaptcha, hCaptcha lub inną podobną metodę, która automatycznie wyłapie i zablokuje boty rozsyłające SPAM.
Spam, a bezpieczeństwo danych
Analizując problematykę walki ze SPAMem często skupiamy się na tym, aby samemu uniknąć niechcianych wiadomości. Podejmując kroki zabezpieczające naszą skrzynkę przed SPAMem warto także mieć na uwadze inny aspekt — możliwość wykorzystania naszej skrzynki do rozsyłania SPAMu do innych użytkowników Internetu.
Bardziej natarczywi spamerzy często szukają dodatkowych metod na to, aby rozsyłać niechciane wiadomości. Gdy ich skrzynki pocztowe zostaną zablokowane lub trafią na czarną listę, SPAMerzy zaczynają szukać nowych adresów i serwerów pocztowych, które mogą zostać wykorzystane do dalszego rozsyłania niechcianych wiadomości. Warto zatem pamiętać, aby zabezpieczyć swoją skrzynkę przed potencjalnym włamaniem — nie tylko ze względu na możliwość utraty swoich danych, ale również ze względu na uchronienie jej przed wykorzystaniem na potrzeby wysyłki SPAMu.
Ustawienie zbyt prostego hasła do skrzynki pocztowej może nieść poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa usługi. Może to doprowadzić do włamania na skrzynkę e-mail, jak również nieautoryzowane rozsyłanie z niej wiadomości. Wykorzystuj bezpieczne, odpowiednio skomplikowane hasła. Pamiętaj, aby nie zapisywać haseł w przeglądarce, czy też na kartkach, które są łatwo dostępne. Istotne jest również regularne aktualizowanie hasła dostępowego. Jeśli masz problem z wygenerowaniem bezpiecznego hasła, to skorzystaj z jednego z ogólnodostępnych generatorów.
Do samego zapisu i przechowania hasła możesz wykorzystać menedżer haseł, np. KeePass. Menedżer haseł pozwoli Ci na sprawne zarządzanie hasłami z poziomu jednej aplikacji. Nie będziesz musiał znać każdej nazwy użytkownika, hasła i adresu URL na pamięć. Wystarczy, że będziesz znał jedno główne hasło do aplikacji, jednak warto, aby również ono było dość skomplikowane i trudne do złamania.
Przeczytaj także:
- Dlaczego dostaję spam z własnego adresu e-mail?
- Zasady bezpieczeństwa w Internecie od podstaw
- Co to jest DKIM i DMARC?
- Jak blokować adresy IP w WordPressie
- Jaki wybrać hosting pod pocztę e-mail?
- Czym jest e-mail spoofing?