LH.pl · Dział pomocy
Jak przyspieszyć stronę WWW na WordPressie? To pytanie, które zadaje sobie prawie każdy właściciel strony internetowej. Wolne ładowanie WordPressa może zniechęcić odwiedzających, zmniejszyć sprzedaż w sklepie, czy też doprowadzić do braku odwiedzin witryny.
Ostatnio z wielką przyjemnością wzięliśmy udział w konferencji Influencer Live Poznań. To największe w Polsce wydarzenie dla twórców internetowych. Obecność na konferencji to już dla nas tradycja – pojawiliśmy się na niej po raz 4. W tym roku, prócz strefy doradczej, przygotowaliśmy prelekcję “Jak pozyskiwać odwiedziny na blog z Google? Strategia optymalizacji strony WWW od podstaw”.
Do wystąpienia zaprosiliśmy Anię Zalewską z Agencji Widoczni, która opowiedziała między innymi o narzędziach do monitorowania pozycji w Google i linkbuildingu. Ja natomiast skupiłam się na metodach skracania czasu ładowania się strony WWW na WordPressie, by zachęcić użytkowników do jej odwiedzania. Skrót wystąpienia Ani znajdziecie tutaj.
Po prelekcji padło mnóstwo pytań, dlatego też przygotowałam dla Was listę podstawowych działań, które skrócą czas ładowania WordPressa, a także wspomogą proces pozycjonowania.
Jak przyspieszyć stronę WWW na WordPressie?
Zanim przystąpisz do działań optymalizacyjnych, wykonaj backup swojej strony.
Zoptymalizuj obrazki
Grafiki umieszczane w WordPressie to najczęściej główny winowajca wydłużonego czasu ładowania. Obecnie nasze telefony są w stanie zrobić zdjęcia ważące nawet 20 MB. Ważne jest by wiedzieć, że tak ciężka grafika nie jest wcale potrzebna na stronie internetowej. Jest to szczególnie istotne gdy pomyślimy o użytkownikach urządzeń mobilnych. A po zapytaniu publiczności o to kto przegląda strony na monitorze 4K rękę podniosły tylko dwie osoby.
Zdjęcia powinny być zoptymalizowane do 200-300 kB przy zachowaniu dobrej jakości. Do optymalizacji możecie wykorzystać bezpłatne narzędzia online, np. imagecompressor.com lub proste programy graficzne takie jak FastStone Image Viewer.
Pomocna będzie także wtyczka do WordPressa Smush Image, dzięki której grafiki będą dodatkowo kompresowane.
Usuń zbędne wtyczki i motywy z WordPressa
Naturalnym jest, że podczas budowania strony internetowej testujemy różne rozwiązania – zarówno wtyczki jak i motywy. Ważne jest jednak by po uzyskaniu ostatecznego kształtu strony, usunąć zbędne dodatki. Jeżeli będą w przyszłości potrzebne – zawsze będzie można je ponownie pobrać. Usunięcie wtyczek i motywów jest ważne nie tylko z punktu widzenia optymalizacji strony i skrócenia czasu jej ładowania, ale także z uwagi na bezpieczeństwo.
Pozostawione bez aktualizacji dodatki mogą stanowić podatność na ataki.
Zadbaj o cache
W kontekście optymalizacji warto zadbać aby strona WWW posiadała moduł cache. Cache jest to pamięć podręczna, dzięki której treści ze strony WWW mogą zostać szybciej zaserwowane czytelnikom i odwiedzającym. Cache można uruchomić np. za pomocą wtyczki. Wtyczek do cache jest wiele i wybór tej odpowiedniej zależy od konfiguracji Twojej strony. Możecie sprawdzić i przetestować np. dodatek: WP Fastest Cache.
Dla zobrazowania działania cache na stronie, spójrz na dwa obrazki.
Pierwszy zakłada brak modułu cache. Jak widać, zapytanie wysłane do serwera musi być przekazane do PHP, gdzie przetwarzany jest kod, następnie wysyłane jest zapytanie do bazy MySQL, skąd wraca do serwera by móc wygenerować HTML, który widzi odwiedzający.
Drugi obrazek pokazuje włączony moduł cache. Jak widać, strona wykonuje ograniczoną liczbę zapytań do bazy danych i zamiast tego udostępnia wstępnie przygotowaną już paczkę z gotowym kodem HTML. Całość procesu przebiega więc znacznie szybciej.
Uruchamiając cache na stronie można zaoszczędzić nawet kilka cennych sekund przy ładowaniu się witryny w przeglądarce.
Zadbaj o odpowiednie parametry hostingu dla WordPressa
Hosting to miejsce na pliki WordPressa (strony WWW), czyli fundament dla witryny internetowej. Ważne jest by był on dobrej jakości. Zanim wybierzecie hosting dla swojej strony zwróćcie uwagę na to, czy hostingodawca udostępnia szybkie dyski SSD, a także czy posiada aktualną infrastrukturę. Tę drugą możecie zweryfikować np. zadając pytanie o dostępne wersje PHP na serwerze. Hostingodawca powinien umożliwiać swoim klientom włączenie najnowszej dostępnej w danym czasie wersji.
Sprawdźcie także jaki ma on współczynnik SLA, czyli współczynnik dostępności. Wybierajcie rozwiązania, które serwują działające usługi przez co najmniej 99% czasu. Przetestujcie także support hostingu. Upewnijcie się, że jest on pomocny, a system zgłaszania błędów lub problemów działa sprawnie.
Sprawdźcie czy hostingodawca wykonuje backup, czyli kopię plików Waszego WordPressa. Jeżeli tak – jak długo go przetrzymuje? Najlepiej, jeżeli robi to co najmniej przez 14 dni.
Jeżeli WordPress na Waszym obecnym hostingu działa wolno, pamiętajcie, że zawsze możecie zmienić dostawcę. Pozwólcie specjalistom z LH.pl zadbać o Wasz hosting i przyspieszcie swoje strony WWW.
Zmień wersję PHP na serwerze
PHP to język programowania, a każda wersja, która jest kolejno udostępniana wiąże się z regułami pisania kodu, a także z bezpieczeństwem i szybkością działania strony WWW. Interpreter odczytuje i przetwarza wykonywanie skryptów PHP. Im nowsza wersja PHP, tym proces przetwarzania jest bardziej wydajny i przebiega szybciej. Ponadto zwiększając wersję PHP na serwerze, ograniczycie zużycie zasobów, dzięki czemu serwer będzie w stanie obsłużyć większą liczbę użytkowników w tym samym czasie.
Obecnie najnowszą wersją PHP jest 7.3. Niestety, jak donoszą dane wordpress.org, większość stron WWW opartych na WordPressie wciąż korzysta z wersji 5.6.
Wykonaliśmy mały case study na stronie blog.lh.pl. Okazało się, że po zmianie wersji PHP z 5.6 na 7.3 strona przyspieszyła aż o 2 sekundy. Cały case study znajdziecie w tym artykule.
Zainstaluj certyfikat SSL
Jestem pewna, że nie chcecie by na Waszej stronie WWW wyświetlał się komunikat, że strona jest niebezpieczna. Zadbajcie o zabezpieczenie jej certyfikatem SSL, który zapewnia szyfrowanie połączenia między serwerem, a komputerem użytkownika. Sprawicie dzięki temu, że Wasz odwiedzający nie będzie bał się zostawić komentarza na blogu i nie będzie czuł oporów przed zapisaniem się do newslettera.
Brak SSLa może spowodować, że odwiedzający będą wchodzić na Waszą stronę i od razu z niej wychodzić, co negatywnie wpłynie na Waszą pozycję w Google. Certyfikat SSL jest także na liście czynników rankingujących Google.
Jeżeli zastanawiasz się jak wdrożyć SSL w WordPressie, przychodzę z pomocą, a właściwie – z poradnikiem.
Jak sprawdzić jak długo ładuje się moja strona?
Do sprawdzenia czasu ładowania strony wykorzystaj bezpłatne narzędzie: tools.pingdom.com. Wystarczy, że wprowadzisz tam nazwę swojej domeny i wybierzesz test z najbliższego miejsca od Ciebie (np. Europe-Germany-Frankfurt) i klikniesz START TEST. Narzędzie przeanalizuje Twoją stronę i otrzymasz wynik w postaci Load Time.
To tylko skrót informacji, które przekazywaliśmy na konferencji Influencer Live Poznań. Tłumy, które odwiedziły naszą salę prelekcyjną są dla nas największym komplementem. Dziękujemy za tak miłe przyjęcie i mamy nadzieję, że do zobaczenia wkrótce!
Hosting nie spełnia Twoich oczekiwań? Przenieś się do LH.pl, włącz najnowszą wersję php i ciesz się szybką i wydajną stroną WWW.
Podobał Ci się artykuł? Zostaw opinię!
3 komentarze
Możliwość komentowania została wyłączona.
Moja strona czegokolwiek nie robiłem po za cache to zawsze i tak miała nie więcej niż 50% szybkości w google page speed. Najbardziej spowalniają stronę wtyczki a potem szablon jaki ma za dużo opcji ustawień. Ale to w moim przypadku.
W moim przypadku zacznie pomogła wtyczka W3 cache. Frontend mega przyspieszył – niestety kokpit WordPress to jakis dramat. Zapisanie postu czy produktu (woocommerce) trwa z że stoperem w ręce ponad 2 sek. Gdzie najdluzszy czas to ttfb – odpowiedź z serwera… Niestety na wszystkich forach radzą zmienić hosting żeby admin panel przyspieszył.. ale przecież lh.pl jest zoptymalizowane pod WordPress – więc w czy problem?
Rzeczywiście TTFB jest parametrem, który najlepiej obrazuje jakość i prędkość hostingu ale warto pamiętać, że nie robi tego w 100%.
Przede wszystkim warto się przyjrzeć samej konfiguracji strony na hostingu – z jakiej wersji PHP korzysta strona? Czy da się ja jeszcze podnieść?
Następnie warto zbadać jakie skrypty ładują się na samym starcie generowania strony – może jakiś skrypt da się opóźnić?
Kolejna sprawa to sposób mierzenia TTFB, w jaki sposób wykonywany jest ten pomiar?