LH.pl · Dział pomocy
Jeśli zarządzasz stroną internetową, która oparta jest o popularny CMS WordPress, to zapewne wiesz już, że zdarzają się sytuacje, w których może dojść do uszkodzenia tabeli w bazie danych. Podczas początkowej przygody z tworzeniem stron internetowych problem może wydawać się bardzo skomplikowany. Nic bardziej mylnego, w tym artykule dowiesz się, jak naprawić uszkodzoną tabelę w bazie MySQL na dwa sposoby. Wykonując wszystkie kroki po kolei, każdy użytkownik jest w stanie samodzielnie rozwiązać problem. Przed wykonaniem jakichkolwiek prac upewnij się jednak, że posiadasz kopię zapasową bazy danych, tak aby w razie konieczności móc przywrócić backup. W LH.pl kopie zapasowe Twojego serwera wykonujemy codziennie w nocy i przechowujemy aż przez 30 dni.
Sposób 1 – Jak naprawić uszkodzoną tabelę w bazie MySQL za pomocą interfejsu phpMyAdmin
Na początku zaloguj się do bazy danych, której dotyczy problem. Następnie wybierz z listy tabelę, która ma zostać naprawiona. Wystarczy, że po lewej stronie od nazwy tabeli zaznaczysz okienko. Gdy zaznaczysz wybraną tabelę, to zwróć uwagę na sekcję u dołu. Rozwiń listę i kliknij Napraw tabelę.
To wszystko, w kilka chwil tabela zostanie naprawiona. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę czy wybrałeś z listy poprawną tabelę, która ma zostać naprawiona. Jeśli jest taka konieczność to możesz zaznaczyć wiele pozycji na raz.
Sposób 2 – Jak naprawić uszkodzoną tabelę w bazie MySQL za pomocą polecenia SQL
Drugi sposób na naprawę uszkodzonej tabeli w bazie MySQL jest równie prosty. Będąc zalogowanym do phpMyAdmin przejdź do zakładki SQL, a następnie wpisz polecenie:
REPAIR TABLE nazwa_uszkodzonej_tabeli;
To wszystko, teraz kliknij Wykonaj, aby uruchomić proces naprawiania tabeli.
Naprawiając uszkodzoną tabelę zgodnie z wybranym przez Ciebie sposobem, strona po kilku chwilach powinna wyświetlać się poprawnie. Podczas weryfikacji działania strony warto skorzystać z innego urządzenia oraz sieci, aby upewnić się, że odświeżenie strony nie nastąpi z pamięci podręcznej cache.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na pytanie, jak naprawić uszkodzoną tabelę w bazie MySQL. Jak widzisz, wystarczy kilka chwil, aby dokonać zmiany, a usługa działała poprawnie. Innym rozwiązaniem, jakie możesz zastosować, jest przywrócenie kopii zapasowej. Niestety podczas przywracania backupu należy uwzględnić fakt, że zostanie przywrócony stan bazy z konkretnego dnia i godziny, a zatem zmiany, jakie wprowadzałeś po tym czasie nie będą dostępne.
Sprawdź także:
- Tworzenie nowej bazy danych MySQL
- Jak utworzyć dostęp zdalny do bazy danych w LH.pl
- Jak zmienić hasło do bazy danych MySQL w LH.pl?
- Jak zalogować się do bazy danych DirectAdmin?
- Jak dodać nowego użytkownika bazy danych w DirectAdmin?
- Jak umieścić kilka stron na jednym hostingu?
- Jak stworzyć bazę danych w DirectAdmin?
- Limit procesów PHP, połączeń do bazy i zużycia RAM na proces