LH.pl · Dział pomocy
Z pewnością niejednokrotnie zdarzyło Ci się napotkać problemy z zalogowaniem do wybranego serwisu ze względu na zapomniane hasło. Gdy już hasło odzyskamy, to chcąc uniknąć ponownej irytacji związanej z zapomnianym hasłem, decydujemy się zapisać je w przeglądarce i polegać na autouzupełnianiu. Czy to najlepsze rozwiązanie?
W dzisiejszych czasach trzeba szczególnie dbać o bezpieczeństwo swoich danych w internecie. Podczas samego procesu tworzenia hasła dostępowego do konta warto pamiętać, aby to było silne hasło. Warto skorzystać z dowolnego generatora haseł dostępnego w internecie. Takie hasło jest jednak bardzo trudno zapamiętać, co utrudnia ponowne logowanie w przyszłości. W takim wypadku najczęściej decydujemy się na zapisanie hasła w przeglądarce, aby było ono automatycznie uzupełniane przy kolejnym logowaniu. Nie jest to jednak rozwiązanie w pełni bezpieczne. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak tego uniknąć i jednocześnie bezpiecznie przechowywać hasła?
Czy zapisywanie haseł jest bezpieczne?
Zapisywanie haseł najczęściej kojarzy się z zapisywaniem danych do logowania bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Każda przeglądarka po pomyślnym logowaniu wyświetla monit z zapytaniem, czy chcemy zachować hasło, aby było ono automatycznie uzupełniane przy kolejnej próbie logowania. Mimo iż stanowi to bardzo duże ułatwienie podczas codziennego korzystania z internetu, to zapisywanie danych logowania w przeglądarce jest bardzo ryzykowne.
W ten sposób dane logowania mogą zostać przejęte przez osoby trzecie, które nie powinny ich znać. Pamiętaj, że oprócz unikania zapisywania haseł w przeglądarce nie powinno się ich także zapisywać na luźnych kartkach, ani w miejscach, do których każdy ma dostęp. Odradza się także zapisywanie ich w notatnikach, jak również w wiadomościach e-mail.
W takim razie jak i gdzie bezpiecznie zapisywać hasła?
W celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników w Internecie powstało wiele programów, których zadaniem jest bezpieczne przechowywanie haseł dostępowych w jednym miejscu. To tzw. menedżery haseł, czyli narzędzia pozwalające na utworzenie listy dostępów (loginów, haseł i powiązanych z nimi serwisów) do wszystkich kont użytkownika. Menedżery haseł pozwalają także bezpiecznie przechowywać inne dane, takie jak dane do karty płatniczej, klucze oprogramowania itp.
Co jednak sprawia, że jest to rozwiązanie lepsze i bezpieczniejsze niż przechowywanie haseł zapisanych w przeglądarce? Otóż menedżery haseł oferują szyfrowanie całej twojej bazy dostępowej jednym, głównym hasłem. Uzyskanie dostępu do swoich indywidualnych loginów i haseł wymaga podania hasła głównego. Bez niego dostęp do naszych danych będzie niemożliwy. Hasło główne powinno być odpowiednio skomplikowane, ale jednocześnie takie, które bez wątpienia zapamiętamy.
Korzystając z menedżera haseł, trzeba pamiętać tylko jedno hasło, za pomocą którego odblokujemy dostęp do całej reszty. Po odblokowaniu dostępu możemy przejrzeć swoje zachowane dane, a także skopiować hasło do wybranego serwisu w celu zalogowania się. W każdej chwili masz możliwość podejrzenia oraz zmiany zapisanych haseł.
Z jakiego menedżera haseł korzystać?
Na rynku można znaleźć wiele różnych menedżerów haseł — wybór zależy od Ciebie. Część z nich działa lokalnie na komputerze, a część w chmurze, dając dostęp do bazy haseł z różnych urządzeń i lokalizacji.
Najpopularniejszym managerem haseł jest KeePass. Jest on dostępny prawie na każdą wersję systemową, a co istotne jest bezpłatny. Przechowuje on bazę haseł lokalnie na twoim urządzeniu. Aby zacząć z niego korzystać, wystarczy go zainstalować w swoim systemie.
KeePass jest dość intuicyjnym i prostym narzędziem, pozwala przede wszystkim na:
- bezpieczne i wygodne przechowywanie haseł dostępowych
- tworzenie katalogów z hasłami np. hasła do pracy i hasła codziennego użytku
- posiada wbudowany generator trudnych haseł
- automatyczne kopiowanie hasła za pomocą kliknięcia
Jak używać KeePass?
Przy pierwszym uruchomieniu należy utworzyć nową bazę haseł, wybrać jej miejsce przechowywania (baza jest w rzeczywistości plikiem przechowywanym w wybranym folderze), a także ustawić odpowiednio skomplikowane hasło główne, za pomocą którego będziemy odblokowywać dostęp do bazy haseł.
Po przejściu przez pierwsze kroki dalsze korzystanie jest bardzo proste — aby wprowadzić nowe dane do logowania w menedżerze haseł, wystarczy wybrać opcję Add Entry. W oknie tworzenia nowego wpisu należy wprowadzić swój login, hasło, a także dodać opcjonalne dane, takie jak nazwa własna dla danego wpisu czy adres URL serwisu, do którego hasło się odnosi.
Zachowane dane do logowania wyświetlają się na liście w KeePass. Hasło do wybranego konta możemy bardzo szybko skopiować — wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na wybranym wpisie i wybrać opcję Copy Password. Tak skopiowane hasło możesz wkleić do pola logowania w wybranym serwisie.
W ten sposób możesz utworzyć zabezpieczoną bazę wszystkich haseł. Nie musisz już pamiętać każdego z nich. Wystarczy, że utworzysz jedno skomplikowane hasło do menedżera haseł, a o reszcie możesz zapomnieć.
Sprawdź także: Jak bezpiecznie przekazać dostęp do serwera i strony webmasterowi lub agencji marketingowej? |
Podsumowanie
Teraz już wiesz, że istnieje rozwiązanie problemu, który dotyka nas wszystkich, czyli pamiętanie haseł dostępowych. Wystarczy skorzystać z menedżera haseł, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci, jak również poprawić komfort korzystania z internetu. Co prawda dostęp do menedżera jest chroniony hasłem, które musisz znać, jednak jest to tylko jedno hasło. Zabezpieczenie to sprawia, że nawet jeśli ktoś wykradnie twoją bazę haseł, to bez znajomości hasła głównego nie będzie w stanie odczytać twoich indywidualnych haseł.
Gdy zdecydujesz się już na jakiś program do przechowywania haseł, to warto na bieżąco wykonywać jego aktualizacje. Unikniesz tym samym wykorzystania luk w oprogramowaniu.
Może Cię także zainteresować:
- Czym jest e-mail spoofing?
- Dlaczego dostaję spam z własnego adresu e-mail?
- Czym jest spam i jak go skutecznie ograniczyć?