Hosting Akeneo – jak wybrać?

Akeneo jest cieszącym się dużą popularnością systemem PIM (Product Information Management). Aplikacja tego rodzaju może stanowić duże wsparcie w zarządzaniu sprzedażą w e-commerce, zwłaszcza w przypadku większych sklepów. Umożliwia zarządzanie danymi produktowymi takimi jak opisy, specyfikacje, grafiki i wiele innych, dla różnych kanałów sprzedaży, w jednym miejscu. Zewnętrzne integracje umożliwiają Akeneo wymianę danych z innymi systemami m.in. własnym sklepem, platformami marketplace, systemami CRM lub dostawcami.

Najważniejsze informacje:
  • Akeneo PIM wymaga dedykowanego, indywidualnie skonfigurowanego środowiska serwerowego.
  • Najważniejsze aspekty w przypadku wyboru dostawcy usługi hostingu to bezpieczeństwo oraz wydajność działania.
  • Konfiguracja i utrzymanie środowiska serwerowego wykonywana jest w ramach usługi administracji.
  • Hosting Akeneo w chmurze będzie charakteryzował się większą elastycznością oraz stabilnością działania.

Akeneo w wersji Growth oraz Enterprise dostępne jest w modelu SaaS (software as a service), nie wymagającej instalacji na własnym hostingu. Koszt licencji może być jednak dla wielu przedsiębiorców stosunkowo wysokim obciążeniem, dlatego chętnie wybieranym rozwiązaniem jest Community Edition. Ta wersja Akeneo dostępna jest jako oprogramowanie open-source – bezpłante i umożliwiające dowolną modyfikację kodu. Instalacja tego wariantu wymaga jednak posiadania odpowiednio skonfigurowanego hostingu Akeneo.

Czytaj dalej: Hosting Akeneo – jak wybrać?

Wymagania systemowe Akeneo PIM

Wymagania systemowe Akeneo mogą różnić się w zależności od dokładnej wersji, której wdrożenie planujesz. Podstawą będzie jednak zestaw oprogramowania określany akronimem LAMP tj. system operacyjny Linux, serwer www Apache, baza danych MySQL (lub MariaDB) oraz skryptowy język PHP. Wymagania odnośnie konkretnych wersji oprogramowania dla wybranych wersji Akeneo na podstawie oficjalnej dokumentacji:

OprogramowanieAkeneo 5Akeneo 6Akeneo 7
LinuxDebian (Linux)≥ 10
Ubuntu (Linux) ≥ 18.04
CentOS / RHEL* (Linux) ≥ 7
Debian (Linux)≥ 10
Ubuntu (Linux) ≥ 18.04
CentOS / RHEL* (Linux) ≥ 7
Debian ≥ 11
Ubuntu ≥ 20.04
CentOS / RHEL* (Linux) ≥ 7
Apache≥ 2.4≥ 2.4≥ 2.4
PHP7.48.08.1
MySQL8.0.228.0.238.0.30
Elasticsearch7.107.168.4.2
Node.js≥ 12.20≥ 14≥ 18

Wymienione powyżej oprogramowanie to tylko podstawowe składowe środowiska. Oprócz tego konieczna jest jeszcze m.in. instalacja określonego zestawu rozszerzeń do PHP, właściwe ustawienie limitów systemowych oraz dostosowanie szeregu innych parametrów. Wykonanie tych wszystkich czynności zgodnie z dokumentacją systemu to zadanie dla doświadczonych administratorów serwerów – o tym aspekcie wyboru właściwego hostingu powiem więcej w dalszej części artykułu.

Hosting Akeneo – wybór dostawcy usługi

Omówienie aspektu hostingu Akeneo zaczniemy od przedstawienia dostępnych jego rodzajów i podstawowych różnic między nimi. Następnie poruszymy kluczowe w przypadku tego rodzaju aplikacji cechy związane z bezpieczeństwem oraz wydajnością usługi.

Rodzaj hostingu – VPS, CloudServer, serwer dedykowany, a może chmura publiczna?

Akeneo nie jest aplikacją, do której uruchomienia wystarczy podstawowy hosting współdzielony. Decydując się na wdrożenie musisz w założeniach projektu uwzględnić zakup jednego z dedykowanych rozwiązań. Może to być serwer dedykowany, czyli odrębna maszyna uruchomiona specjalnie dla Ciebie, serwer VPS, który jest wydzieloną za pomocą wirtualizacji częścią fizycznego serwera lub serwer w chmurze.

Zalety serwerów dedykowanych to niższy koszt zasobów i pełna kontrola nad konfiguracją maszyny. Przewagą rozwiązań chmurowych jest bezpieczeństwo i stabilność działania oraz elastyczność – parametry takie jak ilość rdzeni procesora, pamięci RAM czy przestrzeni dyskowej są skalowalne, co oznacza że nie musisz decydować się od razu na usługę z dużym zapasem mocy – serwer może “rosnąć” wraz ze wzrostem Twoich potrzeb.

hosting w chmurze to jeden z dostępnych rodzajów hostingu Akeneo
Hosting w chmurze opiera się na działaniu wielu maszyn działających w ramach jednego systemu.

Bezpieczeństwo usługi

System PIM w wielu przypadkach jest jednym z tych narzędzi, których prawidłowe działanie jest kluczowe dla funkcjonowania całego biznesu. Bezpieczeństwo infrastruktury serwerowej w takiej sytuacji jest czynnikiem, na który należy zwrócić szczególną uwagę wybierając dostawcę usługi.

Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby dane środowisko było w pełni bezpieczne? Najważniejsze aspekty to:

  • zabezpieczenia po stronie Data Center: fizyczna ochrona obiektu, niezależne źródła zasilania i agregaty, zaawansowana ochrona przeciwpożarowa, dostępność łącz telekomunikacyjnych od wielu operatorów – spełnienie standardów powinno być potwierdzone certyfikatami np. TIER lub DCOS,
  • redundancja wszystkich kluczowych komponentów środowiska – zasilaczy, routerów, switchy i innych urządzeń, których nieprzerwane działanie jest konieczne,
  • kopie zapasowe oraz zasady ich tworzenia i przechowywania – tu najważniejszą zasadą jest aby kopie zapasowe nie były przechowywane w tej samej lokalizacji, w której działają serwery produkcyjne,
  • procedury i procesy wewnętrzne dostawcy – zasady takie jak polityka haseł, adekwatności uprawnień czy też plany działania w przypadku incydentów i awarii – dostawca hostingu powinien działać wg. procedur skonstruowanych w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek problemów oraz ich potencjalne skutki.

Dostawca infrastruktury serwerowej powinien także zapewnić ochronę przed atakami DDoS już na poziomie urządzeń sieciowych poprzez filtrowanie i oczyszczanie niechcianego ruchu. Pamiętaj, że podejmując decyzję o wyborze usługi serwerowej masz prawo zapytać o to w jaki sposób będą zabezpieczone Twoje dane i w jaki sposób dostawca przygotował się na ewentualne awarie czy też wypadki.

Wydajność serwerów – co ma największe znaczenie?

Od każdego programu, który wykorzystywany jest na co dzień w Twojej pracy masz prawo oczekiwać, że będzie działał płynnie i stabilnie. Powolne systemy wewnętrzne są zmorą dla pracowników i wpływają negatywnie na ich produktywność i komfort pracy. Wybierając serwer PIM koniecznie zwróć też uwagę na parametry związane z wydajnością.

Procesor serwera a wydajność aplikacji

Jednym z ważniejszych aspektów, które mają wpływ na wydajność są procesory serwera. Pełnią one kluczową rolę w przetwarzaniu kodu aplikacji napisanych w języku PHP, do których należy m.in. Akeneo.

Na co zwrócić uwagę porównując procesory serwerowe:

  • częstotliwość taktowania i pamięć podręczna – wysoka częstotliwość (wyrażona w GHz) jest ważna, warto jednak mieć na uwadze, że nowsze procesory są w stanie pracować efektywniej tj. wykonując w jednym takcie zegara więcej operacji – nie należy więc kierować się wyłącznie częstotliwością,
  • pamięć podręczna procesora (cache) – służy do przechowywania instrukcji i danych potrzebnych do wykonania przez procesor określonych operacji. Składa się z trzech warstw (L1, L2, L3) i charakteryzuje niewielką pojemnością, ale za to bardzo szybkim dostępem do przechowywanych danych.
  • data produkcji – w przypadku tego rodzaju sprzętu kilka lat to wbrew pozorom bardzo dużo – technologia zmienia się szybko, aby dostosować się do równie szybko rosnących wymagań aplikacji takich jak Akeneo. Procesory sprzed 1-3 lat będą zdecydowanie lepszym wyborem niż dostępne wciąż w wielu ofertach modele z 2014 czy 2016 roku.

Temat porównania modeli procesorów omawialiśmy już nieco szerzej w artykule jak wybrać hosting Magento 2. Możesz również poszukać dodatkowych informacji i spróbować bezpośrednio porównać różne modele na stronach takich jak cpubenchmark.net.

Rodzaje dysków twardych

W przypadku systemów korzystających z rozbudowanej bazy danych szybkość wykonywania operacji dyskowych będzie miała ogromne znaczenie. Największą wydajność osiągają dyski NVMe i obecnie usługi hostingowe oparte o ten rodzaj dysków będzie najlepszym wyborem. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z naszego artykułu o rodzajach dysków twardych i różnicach między nimi.

dyski nvme na hostingu
Dyski NVMe to najbardziej wydajny rodzaj dysków twardych.

Hosting Akeneo – parametry sprzętowe

To jakie parametry sprzętowe hostingu Akeneo wybrać będzie zależało od czynników takich jak wielkość bazy produktowej, ilość atrybutów oraz kategorii czy też ilość i sposób działania zewnętrznych integracji. Bez tych danych ustalenie parametrów infrastruktury nie będzie możliwe.

Jeśli dopiero planujesz wdrożenie Akeneo, to najlepiej postaw na rozwiązanie skalowalne. Początkowe zasoby serwera będą mogły być w takim przypadku mniejsze, a w późniejszych etapach wdrożenia będzie możliwość ich zwiększenia, podejmując decyzje na podstawie danych o faktycznym obciążeniu maszyny. Jeśli planujesz migrację systemu na nowy serwer, dane historyczne o wykorzystaniu dotychczasowej usługi powinny być pomocne w doborze parametrów u nowego dostawcy.

Administracja serwerem Akeneo

Każdy hosting dedykowany wymaga indywidualnej konfiguracji zgodnie z wymaganiami aplikacji, która ma zostać na nim uruchomiona. Jeśli nie masz w zespole osób, które są w stanie wykonać taką konfigurację oraz zajmować się utrzymaniem właściwego stanu środowiska serwerowego w przyszłości, będziesz potrzebować wsparcia zewnętrznego administratora.

Administracja środowiskiem serwerowym powinna obejmować m.in.:

  • początkowa konfiguracja środowiska zgodnie z wymaganiami i sporządzenie dokumentacji,
  • ograniczenie dostępu do serwera wg. wytycznych klienta,
  • konfiguracja systemu kopii zapasowych,
  • wpięcie i odpowiednia konfiguracja monitoringu usługi,
  • wsparcie techniczne – reakcja na zgłoszenia serwisowe i pomoc w rozwiązywaniu problemów,
  • reakcja na stany przedawaryjne i awarie na podstawie alertów z monitoringu,
  • aktualizacje systemu oraz wdrażanie poprawek bezpieczeństwa w przypadku wykrycia podatności oprogramowania.

Jak widzisz zakres zadań świadczonych w ramach administracji jest bardzo szeroki, a ich prawidłowa realizacja kluczowa dla poprawności działania Twojej aplikacji. Jeśli nawet masz w wewnętrznym zespole osobę, która deklaruje się że jest w stanie skonfigurować środowisko lub agencja, która realizuje dla Ciebie wdrożenie oferuje uruchomienie serwera, zastanów się czy będą oni w stanie świadczyć tak szeroki pakiet usług nastawionych na utrzymanie właściwego stanu infrastruktury serwerowej. Metody pracy i procesy firmy specjalizującej się w zarządzaniu infrastrukturą są inne niż specjalisty IT działającego in-house czy software house’u.

Hosting Akeneo w LH.pl – usługa Cloud Server

W LH.pl możemy uruchomić i skonfigurować dla Ciebie hosting Akeneo w ramach usługi Cloud Server. Nasza infrastruktura zbudowana jest w konwencji High Availability, co oznacza że na wielu jej warstwach zastosowana została redundancja poszczególnych komponentów takich jak źródła zasilania czy urządzenia sieciowe. Dostępna dla usługi przestrzeń dyskowa skonfigurowana jest w ramach macierzy Ceph. Rozwiązanie to zapewnia odporność na awarie sprzętowe, które mogłyby doprowadzić do utraty danych. Dodatkowo wykonywane są automatyczne kopie zapasowe, które przechowywane są w odrębnej lokalizacji niż środowisko produkcyjne.

Uruchomieniem hostingu Akeneo na Cloud Serverze zajmą się dla Ciebie wysoko wykfalifikowani administratorzy. Zadbają oni nie tylko o początkową konfigurację systemu zgodnie z wymaganiami, ale również późniejszym jego utrzymaniem tj. aktualizacjami, reakcją na zgłoszenia serwisowe czy też pomocą w debugowaniu potencjalnych problemów. Oprócz tego w ramach administracji serwer objęty będzie zaawansowanym systemem monitoringu, który skonfigurowany jest w taki sposób, aby móc nie tylko natychmiast reagować na awarie i niedostępności, ale też zapobiegać im wykrywając potencjalne zagrożenia zanim faktycznie doprowadzą one do zakłócenia ciągłości działania.

Podsumowanie

Prawidłowo wdrożony system PIM np. Akeneo, może bardzo ułatwić zarządzanie sprzedażą i katalogiem produktów. Jak każdy złożony system, Akeneo wymaga jednak również zapewnienia odpowiedniego środowiska do działania. Mam nadzieję, że dzięki poradom zawartym w tym artykule wiesz już jaki hosting Akeneo wybrać.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest Akeneo?

Akeneo to system PIM dostępny w wersji płatnej lub na licencji open-source. Uruchomienie wersji open-source wymaga posiadania odpowiedniego hostingu.

Jakie rodzaje hostingu mam do wyboru w przypadku Akeneo PIM?

Akeneo można uruchomić na serwerze dedykowanym, serwerze VPS lub serwerze w chmurze. Serwery w chmurze wyróżniają się elastycznością i bezpieczeństwem działania.

Na czym polega administracja serwerem Akeneo?

Administracja to konfiguracja serwera zgodnie z dokumentacją oraz prace związane z jego dalszym utrzymaniem m.in. aktualizacje systemu, poprawki bezpieczeństwa, monitoring działania, wsparcie techniczne.

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Dawid Gulbicki
Od kilku lat zainteresowany tematyką tworzenia i optymalizacji stron www. W pracy sprawia, że strony i sklepy klientów LH.pl znajdują nowy dom, a proces zmiany przebiega bez stresu dla ich właścicieli. Prywatnie muzyk, pasjonat górskich wędrówek, zwolennik aktywnego trybu życia.