Edytor Gutenberg w WordPressie – co musisz o nim wiedzieć

Gutenberg to nazwa nowego edytora wizualnego w WordPressie. Twórcy WordPressa zapowiadają jego nadejście wraz z aktualizacją do wersji 5.0, jeszcze w 2018 roku. Co musisz wiedzieć o Gutenbergu i jakie zmiany ze sobą niesie? Sprawdź i nie daj się zaskoczyć aktualizacji.

Gutenberg wprowadzi do WordPressa zupełnie nowy sposób tworzenia treści i jak twierdzą sympatycy tego rozwiązania – dużo bardziej intuicyjny, zwłaszcza dla nowych użytkowników. Jak będzie wyglądał edytor po zmianach? Możecie przekonać się sami odwiedzając oficjalną stronę projektu.

[AKTUALIZACJA 02.2019 – Już wiemy jak buduje się strony w Gutenbergu. Skorzystaj z naszego video poradnika i przekonaj się sam!]

gutenberg w wordpressie, gutenberg

W kokpicie znajdziecie już zapowiedź Gutenberga

Wraz z aktualizacją WordPressa do wersji 4.9.8, w kokpitach pojawiła się możliwość przetestowania nowego edytora w formie wtyczki. Kilka godzin po uruchomieniu tej opcji, z wtyczki skorzystało już ponad 100 tysięcy użytkowników. Wraz z końcem sierpnia liczba ta urosła już do 200 tysięcy aktywnych instalacji.

gutenberg w wordpressie, edytor wordpressa, bloki w gutenbergu
Gutenberg w WordPressie – co się zmieni?

Gutenberg przebudowuje edytor, w którym tworzymy strony i wpisy. Obecny edytor nie zostanie jednak pozbawiony funkcjonalności, wręcz przeciwnie – dodane do niego zostaną nowe elementy.

Prawy blok, który widzimy przy tworzeniu nowego wpisu w gruncie rzeczy pozostanie bez zmian. Podobnie jak teraz, znajdziemy tam szczegóły dotyczące wpisu, kategorie, tagi, obrazek wyróżniający, atrybuty wpisu i format. Nowością jest zajawka wpisu (miejsce na umieszczenie streszczenia/krótkiego opisu testu) oraz dyskusja, czyli komentarze.

tak obecnie wygląda klasyczny edytor

gutenberg w wordpressie, edytor wordpressa, bloki w gutenbergu

a tak prezentuje się Gutenberg

gutenberg w wordpressie, edytor wordpressa, bloki w gutenbergu


Zmianie ulegnie także górna belka edytora. Przeniesione do niej zostały opcje takie jak szkic, podgląd, publikacja i ustawienia. Dzięki ustawieniom możemy ukryć prawy pasek z pozostałymi elementami. Powiększamy sobie tym samym pole do pisania tekstu, co może ułatwić tworzenie wpisów na urządzeniach mobilnych.

W nowym edytorze brakuje dotychczas dostępnego przełączenia trybu wizualnego na tekstowy. Nie oznacza to jednak, że nie będzie można zmienić widoku. Nowe ustawienie znajdziemy po najechaniu na trzy kropki z opisem “More”. W tym miejscu przełączymy tryby, ale także przeniesiemy pasek boczny do górnej belki, jeśli takie rozwiązanie okaże się dla nas wygodne.

Gutenberg i układ blokowy

Prócz zmian w edytorze, Gutenberg proponuje nam układanie treści za pomocą bloków. Idea twórców jest taka, by początkujący użytkownicy WordPressa mogli dogodnie dostosowywać wygląd stron bez znajomości kodu, a czas spędzony na szukaniu i instalowaniu dodatkowych wtyczek przekazali na tworzenie nowych treści. Za pomocą bloków będzie można tworzyć niestandardowe posty i strony, a wybór jest naprawdę duży. Włączanie nowych bloków jest proste i intuicyjne, wystarczy przejść do zakładki “Add blok”, a następnie wpisać to, co chcemy wystawić, np. zdjęcie w tle, przeciągnąć i upuścić grafikę, dodać tytuł, opis i opublikować.

edycja przykładowego wpisu w Gutenbergu

gutenberg w wordpressie, gutenberg, wordpress

dodawanie kolejnych bloków

gutenberg w wordpressie, gutenberg, bloki w wordpressie

Jeśli w tym momencie skojarzyliście sobie bloki z dostępnymi już page builderami to macie rację. Biorąc pod uwagę fakt, że z WordPressa coraz częściej korzystają początkujący twórcy, panel z wbudowanym “pagebuiderem” może im tylko ułatwić pracę. Nie trzeba już będzie dodatkowo doinstalowywać buiderów, pilnować ich aktualizacji i kompatybilności z innymi wtyczkami lub motywem.

gutenberg w wordpressie, edytor wordpressa, bloki w gutenbergu

Bloki będzie można dowolnie przesuwać, umieszczać w kolumnach, a także kopiować. Zarządzanie nimi będzie opierało się na zasadzie chwyć i upuść, dobrze znanej z kreatorów stron. Uproszczone zostanie także wstawianie i zarządzanie tabelami i grafikami. Te ostatnie będzie można zwiększać i zmniejszać jak w edytorze graficznym. Możliwe będzie także wprowadzenie tekstu na grafikę, rozciągnięcie jej na szerokość całej strony, a także łatwa edycja kolorów tła dla poszczególnych bloków. Do każdego z bloków będziemy mogli także dodać klasy CSS bez konieczności przechodzenia w tryb edycji HTML.

Łatwiejsze będzie także dodawanie ikon social media, separacji bloków, dodawanie buttonów. System blokowy nie pozbawi nas oczywiście wstawiania Custom HTML.

Gutenberg w WordPressie vs. wtyczki i motywy – możesz się rozczarować

Gutenberg to wyzwanie nie tylko dla użytkowników WordPressa, ale także twórców wtyczek i motywów. Ci drudzy powinni zaktualizować swoje produkty i przystosować je do wymagań nowego edytora. Co się stanie, jeśli będziemy korzystać z motywu, który nie dostał wymaganej aktualizacji? Nie będzie źle. Większość ustawień powinna działać bez zarzutu, lecz z pewnością nie skorzystamy z wszystkich funkcjonalności, które daje Gutenberg. Brak przystosowania motywu może nam także zabrać pewne opcje. Jeśli motyw wprowadzał dodatkowe buttony w edytorze tekstu to najprawdopodobniej znikną.

Co z wtyczkami? Zasada jest podobna. Jeśli wtyczka wstawiała nam button do edytora i jej autor nie przygotował odpowiednika w postaci bloku, nie skorzystamy już z tej opcji.

Wady Gutenberga – ci co przetestowali, już wiedzą

Od kiedy wieść o Gutenbergu rozniosła się już po WordPressowej społeczności, pojawiają się krytyczne głosy. Dotyczą zarówno samej idei upraszczania zarządzania treścią w WordPressie, jak i funkcjonowania udostępnionej wtyczki. Użytkownicy skarżą się na powolne działanie stron, w których włączonych jest wiele bloków, błędy, niestabilność, a także nieprzystosowanie motywów i wtyczek.

W internecie można również znaleźć negatywne opinie dotyczące wyświetlania się stron w wersji mobilnej. Należy pamiętać jednak, że wtyczka jest cały czas rozwijana, a lista dodatków kompatybilnych z Gutenbergiem zwiększa się każdego dnia.

Chcesz sprawdzić jak będzie wyglądał Gutenberg w WordPressie? Testuj już teraz!

Zainstaluj wtyczkę Gutenberg i przejdź do ustawień Gutenberg → Demo i przekonaj się, jak sprawdzi się u Ciebie. Przetestuj także, czy twórcy motywu i wtyczek, z których korzystasz zadbali już o kompatybilność swoich produktów z Gutenbergiem.

W bazie danych, obok nazwy wtyczki znajdziesz informację, czy wtyczka jest kompatybilna, czy też nie. Informację o zgodności z Gutenbergiem znajdziesz także na stronach motywów.

Gutenberg Ci się nie spodobał? Pozostań przy klasycznym edytorze

To rozwiązanie cenne jest szczególnie dla osób, na których Gutenberg nie zrobił dobrego wrażenia. Po aktualizacji WordPressa do wersji 5.0 dostępne będą sposoby na powrót do klasycznego, dobrze znanego nam edytora. O tym jak wyłączyć Gutenberga szerzej napisaliśmy w osobnej publikacji. 

Idzie nowe

Zmiany są nieuniknione. Mimo, iż Gutenberg sporo namieszał, a opinie na jego temat są podzielone to być może dzięki niemu łatwiej odnajdą się w WordPressie początkujący twórcy. Odświeżony edytor treści oraz intuicyjny system blokowy pozwolą na budowanie strony WWW bez znajomości kodu.

Jesteśmy ciekawi jakie są Wasze doświadczenia z Gutenbergiem. Testowaliście już nowe rozwiązanie? Koniecznie dajcie nam znać co myślicie na jego temat.

Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Aneta Rutkowska
Lubi gdy wszystko działa, a najlepiej jeżeli działa szybko. W szczególności strony internetowe. Pomaga użytkownikom WordPressa zrozumieć go lepiej. Gdyby fizycy mieli taką umiejętność wyjaśniania skomplikowanych rzeczy, wszyscy rozumielibyśmy fizykę kwantową. Na co dzień koordynuje różne procesy w najlepszej firmie hostingowej w Polsce – LH.pl.