LH.pl · Dział pomocy
Logowanie do bazy danych, którą utworzyłeś w panelu zarządzania usługami DirectAdmin jest bardzo proste. W tym poradniku zobaczysz, jak zalogować się do bazy danych utworzonej w DirectAdmin, a także co zrobić, gdy zapomnisz danych do logowania do bazy MySQL.
Co będzie potrzebne do zalogowania się do bazy danych?
Logowanie do bazy danych odbywa się za pomocą narzędzia phpMyAdmin. Do zalogowania się potrzebne będą:
- nazwa użytkownika bazy danych MySQL
- hasło do bazy danych MySQL
Jeśli nie pamiętasz nazwy bazy danych, możesz ją szybko sprawdzić w swoim panelu DirectAdmin. Aby to zweryfikować zaloguj się na swoje konta DA. Jeśli nie pamiętasz danych logowania to w bardzo prosty sposób możesz je odzyskać, wystarczy że wykonasz kroki z naszego poradnika.
Pamiętaj, żeby zalogować się na poziom usera. Po zalogowaniu przejdź do zakładki Account Manager, a następnie przejdź do sekcji MySQL Management.
Po przejściu do zakładki MySQL Management wyświetli Ci się lista baz danych, które zostały utworzone na Twoim koncie. W tej zakładce masz możliwość także utworzenia nowej bazy danych lub wgrania backupu istniejącej.
Logowanie do bazy danych DirectAdmin
Jeśli znasz już nazwę oraz hasło do bazy danych, to teraz pora przejść na stronę logowania. W tym celu należy wywołać narzędzie phpMyAdmin. Możesz to zrobić na kilka sposobów.
Pierwszym sposobem jest wywołanie phpMyAdmin bezpośrednio z panelu DirectAdmin. W tym celu zaloguj się do DirectAdmin, a następnie wybierz “Extra Features > phpMyAdmin”. Zostaniesz automatycznie przekierowany/-a do ekranu logowania do bazy MySQL.
Drugim sposobem jest samodzielne wywołanie phpMyAdmin bez konieczności wcześniejszego logowania do DirectAdmin. W tym celu w pasku przeglądarki wpisz adres swojego serwera i dopisz “/phpmyadmin“. Przykład:
http://c0000.lh.pl/phpmyadmin
Po wpisaniu takiego adresu w pasku przeglądarki pojawi Ci się strona logowania, gdzie należy wskazać nazwę użytkownika bazy danych oraz hasło.
Gdy wprowadzisz prawidłowe dane zostaniesz przekierowany do panelu zarządzania phpMyAdmin. Teraz wiesz już jak zalogować się do bazy danych DirectAdmin w kilka kliknięć.
Co zrobić, gdy nie pamiętam hasła do swojej bazy MySQL?
Jeśli nie pamiętasz hasła do swojej bazy MySQL, to masz kilka możliwości:
- odzyskanie hasła z plików aplikacji lub strony WWW, która korzysta z tych danych,
- zmiana hasła,
- utworzenie nowego, kolejnego użytkownika do istniejącej bazy MySQL.
Odzyskanie hasła do bazy MySQL polega na odczytaniu tego hasła z plików konfiguracyjnych strony WWW lub innej aplikacji, która korzysta z tej bazy. Przykładowo, jeśli baza danych jest wykorzystywana przez stronę na WordPressie, to dane dostępowe do bazy znajdziesz w pliku wp-config.php.
Zmiana hasła do bazy MySQL polega na zastąpieniu istniejącego hasła nowym. To szybki sposób na odzyskanie dostępu do bazy, jednak musisz pamiętać, że jeśli baza jest już wykorzystywana przez jakąś aplikację lub stronę WWW, to konieczne będzie zaktualizowanie jej konfiguracji o nowe hasło. W przeciwnym wypadku strona WWW lub aplikacja nie będzie się mogła połączyć z bazą danych za pomocą starego hasła i przestanie działać!
Utworzenie nowego użytkownika do bazy MySQL to najbezpieczniejsze rozwiązanie w sytuacji, gdy nie chcesz zmieniać hasła i nie masz możliwości odzyskania go z plików strony lub aplikacji, która jest spięta z wybraną bazą MySQL. Do jednej bazy MySQL możesz mieć przypisanych kilku użytkowników, czyli kilka zestawów loginów i haseł. Wszystkie z nich działają jednocześnie. Możesz więc utworzyć nowe konto użytkownika w wybranej bazie MySQL i za jego pomocą zalogować się w phpMyAdmin, bez naruszania dotychczasowych danych dostępowych.
Jak zmienić hasło lub stworzyć nowe konto użytkownika do istniejącej bazy MySQL?
Po kliknięciu w DirectAdmin w nazwę bazy danych pojawi się możliwość zmiany jej konfiguracji.
Jeśli chcesz stworzyć nowego użytkownika, wybierz na ekranie edycji bazy MySQL opcję “Create New User”. Natomiast jeżeli chcesz zmienić hasło do istniejącego konta w bazie MySQL, odnajdź konto na ekranie edycji wybranej bazy MySQL i wybierz opcję “Change Password”.