Różnice i zalety protokołów IMAP i POP3 w poczcie elektronicznej

Konto pocztowe możesz skonfigurować przy użyciu serwera poczty przychodzącej POP3 lub IMAP. Na czym polega różnica?

Co to są protokoły IMAP i POP?

Protokoły IMAP i POP są protokołami pocztowymi używanymi do pobierania wiadomości e-mail z serwera poczty e-mail. IMAP, czyli Internet Message Access Protocol, jest następcą POP3 i działa na zasadzie synchronizacji wiadomości pomiędzy serwerem pocztowym a komputerem lokalnym użytkownika. Dzięki IMAP, użytkownik może przeczytać, usuwać i kasować wiadomości e-mail bez konieczności pobierania ich na swój komputer. Podczas gdy POP3 pobiera wiadomości e-mail na komputer lokalny, IMAP pozwala na zarządzanie wieloma folderami pocztowymi bez konieczności pobierania poszczególnych wiadomości.

Jaka jest różnica między POP i IMAP? Przede wszystkim w POP3, wiadomości e-mail są pobierane na komputer lokalny i usuwane z serwera, podczas gdy IMAP pozwala na zarządzanie wiadomościami bez konieczności pobierania ich na komputer.

To, z którego protokołu będziesz korzystać, jest zależne od konfiguracji programu pocztowego. W przypadku korzystania z webmaila (klienta poczty w przeglądarce), takiego jak poczta.lh.pl, zawsze korzystasz z protokołu IMAP. Natomiast w przypadku programów pocztowych typu Outlook czy Thunderbird, wybór protokołu zależy od preferencji i dokonuje się go w momencie konfiguracji skrzynki pocztowej w programie.

Protokół POP3 – jak działa?

W przypadku POP3 program pocztowy podczas pobierania wiadomości tworzy ich lokalną kopię w pamięci urządzenia (komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu, smartfonu). Oznacza to, że wszystkie wiadomości po pobraniu są przechowywane w pamięci urządzenia.

Zaznaczenie podczas konfiguracji programu pocztowego opcji “Zostawiaj kopie wiadomości na serwerze” sprawi, że usunięcie wiadomości z urządzenia lokalnego nie spowoduje jej usunięcia z serwera pocztowego (chyba, że celowo skonfigurujemy w ten sposób program pocztowy).

Taka konfiguracja pozwala na lokalne, odizolowane zarządzanie pobranymi wiadomościami. Daje też dostęp do pobranych wiadomości nawet bez połączenia z Internetem, jednak powoduje większe wykorzystanie wolnej przestrzeni w urządzeniu, gdyż wszystkie wiadomości i załączniki są przechowywane na dysku twardym lub w pamięci telefonu.

Protokół IMAP – jak działa?

W przypadku IMAP program pocztowy daje bezpośredni wgląd w to, co znajduje się na serwerze pocztowym. Klient poczty pobiera jedynie same nagłówki wiadomości, a szczegóły (pełna treść, załączniki) pobierane są dopiero po wybraniu konkretnej wiadomości. Usunięcie wiadomości w programie pocztowym powoduje wykasowanie jej nie tylko lokalnie, ale również na serwerze pocztowym.

Innymi słowy, wszystkie operacje wykonywane w programie pocztowym są przenoszone na serwer pocztowy. To dobre rozwiązanie, gdy chcemy utrzymać spójny stan skrzynki pocztowej niezależnie od tego, z poziomu jakiego urządzenia sprawdzamy pocztę – wiadomość odczytana lub usunięta w jednym miejscu przejmuje ten stan również na innych urządzeniach, które korzystają z tego samego konta pocztowego.