LH.pl · Dział pomocy
W LH.pl masz możliwość wykupienia komercyjnego (płatnego) certyfikatu SSL lub – jeśli posiadasz u nas hosting – aktywowania bezpłatnego certyfikatu Let’s Encrypt SSL dla swojej strony. Przeglądając naszą ofertę zapewne zauważyłeś, że dla niektórych typów certyfikatów można uaktywnić opcję Wildcard.
Zobaczmy, co to jest Wildcard SSL i kiedy warto z niego skorzystać.
A. Certyfikaty komercyjne w LH.pl:
- Veri SSL – weryfikacja po domenie (DV) z możliwością wykupienia Wildcard
- Trust SSL – weryfikacja organizacji wnioskującej (OV) z możliwością wykupienia Wildcard
- Premium SSL – weryfikacja organizacji wnioskującej (EV), bez możliwości wykupienia Wildcard
B. Certyfikat bezpłatny
- Let’s Encrypt SSL – instalacja odbywa się w panelu klienta dla konkretnej domeny lub subdomeny, bez konieczności walidacji
Co to jest certyfikat SSL typu Wildcard?
Standardowy certyfikat SSL ma na celu zabezpieczenie strony internetowej szyfrowanym protokołem https. Zwiększa to bezpieczeństwo zarówno samej strony www, jak również wszystkich danych jakie są przetwarzane. Zakup standardowego certyfikatu SSL odbywa się dla jednej głównej domeny np. mojadomena.pl.
Co zrobić w sytuacji, kiedy chcesz utworzyć subdomeny i je również zabezpieczyć certyfikatem SSL? Z rozwiązaniem tego problemu przychodzą wystawcy certyfikatów SSL, którzy umożliwiają wykupienie certyfikatu SSL typu wildcard. Oznacza to, że w sytuacji gdy wykupisz certyfikat dla domeny np. mojadomena.pl z opcją wildcard to będzie on mógł zostać zainstalowany zarówno dla domeny głównej, jak i wszystkich jej subdomen pierwszego rzędu np. sklep.mojadomena.pl, dev.mojadomena.pl. Warto jednak podkreślić, że nie każdy certyfikat komercyjny posiada możliwość wykupienia opcji wildcard.
Jak widzisz w przypadku komercyjnych certyfikatów opcja wildcard jest możliwa tylko dla:
- Veri SSL – weryfikacja po domenie (DV)
- Trust SSL – weryfikacja organizacji wnioskującej (OV)
Jesli chodzi o certyfikat Let’s encrypt to wystarczy dodać subdomeny do strefy DNS i dla nich dokonać instalacji tego certyfikatu – tak samo jak dla domeny głównej.
Pamiętaj! Sama instalacja certyfikatu nie powoduje, że strona będzie się wyświetlać z protokołu https, ze względu na zapisane linkowanie w bazie danych. Należy jeszcze poprawić linkowanie zapisane w bazie danych. Sprawdź: Jak wdrożyć SSL w WordPressie.