LH.pl · Dział pomocy
Przejście z hostingu współdzielonego na serwer dedykowany jest często podyktowane kilkoma kluczowymi czynnikami, które wynikają z rosnących potrzeb biznesowych, popularności lub względów technicznych strony internetowej lub aplikacji.
Czym jest serwer dedykowany?
Serwer dedykowany to fizyczny serwer, w którym umieszczono procesor, kość pamięci RAM i dysk oraz którą umieszczono w serwerowni. W ramach usługi serwera dedykowanego użytkownik wynajmuje cały serwer, nie dzieli go z innymi użytkownikami (tak jak w przypadku hostingu współdzielonego), a tym samym – posiada własny adres IP i korzysta z całej mocy obliczeniowej, którą dostarczają zamontowane w nim podzespoły.
Kupując serwer dedykowany posiada się pełną władzę nad tym serwerem, tj. samodzielnie decyduje się o oprogramowaniu, które zostanie na nim zainstalowane, a także wszystkich zainstalowanych usługach. Usługodawca (firma hostingowa) nie narzuca limitów wykorzystania zasobów serwera oraz przekazuje użytkownikowi najwyższy poziom dostępu do serwera – dostęp root. Tym samym dostawca nie bierze odpowiedzialności za to, co zostanie wgrane na serwer, a także jak ten serwer będzie działał. W przypadku awarii serwera dedykowanego, użytkownik jest jego właścicielem i administratorem i powinien we własnym zakresie, opierając się na swojej wiedzy, rozwiązać napotkaną trudność. Takie podejście do udostępniania mocy obliczeniowej może mieć swoje zalety, jak i wady.
Kiedy użytkownicy decydują się na zmianę hostingu na serwer dedykowany?
Powodów rezygnacji z prostego hostingu WWW na rzecz rozwiązań dedykowanych może być wiele.
Serwer dedykowany dla większego ruchu na stronie
Gdy strona internetowa zaczyna odnotowywać wzrost ruchu, hosting współdzielony może nie być w stanie zapewnić wystarczającej wydajności, gdyż jest on limitowany z uwagi na konieczność zapewnienia stabilnego hostingu dla innych użytkowników tej samej infrastruktury serwerowej. Serwer dedykowany oferuje dedykowane zasoby, co znacząco poprawia szybkość ładowania i ogólną wydajność strony.
Serwer dedykowany dla zaawansowanych i wymagających aplikacji
Strony lub aplikacje wymagające intensywnych obliczeń lub mające złożoną bazę danych mogą nie działać optymalnie na hostingu współdzielonym. Serwer dedykowany zapewnia moc obliczeniową i pamięć RAM niezbędną do obsługi takich zadań. Ponadto hosting współdzielony ma swoje ograniczenia w zakresie języków programowania, które mogą być na nim uruchomione. Na serwerze dedykowanym, po otrzymaniu dostępu root, możemy zainstalować dowolną aplikację, bez żadnych ograniczeń.
Serwer dedykowany z dostępem root
Serwery dedykowane umożliwiają pełną kontrolę nad konfiguracją serwera, co oznacza, że użytkownicy mogą instalować i konfigurować dowolne oprogramowanie według potrzeb. To ważne dla firm wymagających specjalistycznego oprogramowania lub szczególnych ustawień serwera. Na hostingu współdzielonym z reguły otrzymuje się dwa poziomy dostępów sFTP lub SSH. Nie zawsze są one wystarczające do wprowadzenia pełni potrzebnej konfiguracji.
Czy serwer dedykowany to dobry wybór?
Niestety, nie zawsze. Serwer dedykowany daje nam dostęp najwyższego poziomu, jednak oznacza to, że nasza swoboda w instalacji oprogramowania i usług wiąże się także z dużo większymi obowiązkami. Użytkownik serwera dedykowanego z dostępem root musi samodzielnie zadbać o:
- aktualizacje serwera, w tym aktualizacje bezpieczeństwa
- konfigurację wszystkich usług
- migrację danych na serwer
- poprawki w optymalizacji i konfiguracji oprogramowania
- support techniczny, nierzadko 24/7
- rozwiązywanie awarii i docieranie do ich przyczyn
- logowanie akcji, w tym błędów
- konfigurację kopii zapasowych
- przywracanie danych z backupu
- zgodność z prawem
- zabezpieczenie serwera
- odpowiedni rozkład obciążenia na serwerze
- stabilność usług na nim zainstalowanych.
To sporo obowiązków, prawda? Dlatego też serwer dedykowany to zdecydowanie nie jest rozwiązanie dla każdego. W przypadku posiadania potrzeb takich jak:
- sprostanie wzmożonemu ruchowi użytkowników na serwerze
- zainstalowanie nietypowego języka programowania lub wymagającej aplikacji, idealnie sprawdzi się usługa cloud server z pakietem monitoringu, zarządzania i administracji.
Dedykowany serwer w chmurze – rozwiązanie na miarę 2024 roku
Serwer w chmurze to elastyczne rozwiązanie hostingowe, działające w chmurze obliczeniowej, tj. korzystające z mocy wielu serwerów. Serwer w chmurze, w przeciwieństwie do serwera dedykowanego, zapewnia wysoką dostępność, niezawodność i stabilność działania. Zasoby stanowiące chmurę mogą być skalowane.
Właściciel cloud servera może liczyć na nasze wsparcie w przypadku zapotrzebowania na więcej rdzeni procesora, więcej pamięci RAM, czy dodatkowe GB dysku. Skalowanie mocy procesora i RAMu odbywa się w górę i w dół, co oznacza, że po zakończonym sezonie sprzedażowym lub krótkotrwałej akcji promocyjnej, serwer może powrócić do wcześniej przydzielonych mu ilości rdzeni i GB RAM. Użytkownik nie przepłaca – opłaca jedynie czas i zasoby, które zostały do serwera dołożone na czas wzmożonego ruchu.
Cloud server łączy zalety serwera dedykowanego z niespotykaną wydajnością i dostępnością oraz odpornością na awarie. Podobnie jak w przypadku serwera dedykowanego, właściciel chmury:
- może dobrać zasoby CPU/RAM do serwera
- samodzielnie korzysta z serwera, nie dzieli procesora i RAMu z innymi użytkownikami tego samego serwera
- ma własny adres IP
- nie jest ograniczony limitami, które zna z hostingu współdzielonego.
Dodatkowo, korzystanie z cloud daje mu:
- możliwość elastycznego skalowania CPU i RAM w górę i w dół
- spokojny sen – infrastruktura w chmurze jest odporna na awarie fizyczne (w przypadku awarii np. zasilacza, strona uruchamiana jest z innej, nieuszkodzonej części infrastruktury)
- możliwość rozbudowy o kolejne maszyny wirtualne
- możliwość konfiguracji środowisk wysokodostępnych.
Ponadto pakiet monitoringu, zarządzania i administracji serwerem w LH.pl obejmuje:
- ciągły monitoring działania chmury 24/7
- monitoring działania usług zainstalowanych na serwerze, takich jak PHP, SQL, Nginx
- monitoring wysycania się zasobów serwerowych
- aktywną reakcję na sytuacje awaryjne i przedawaryjne
- wykresy obciążenia maszyny w czasie
- monitoring adresów URL, np. strony głównej, koszyka i kategorii w sklepie online
- aktualizacje bezpieczeństwa wykonywane przez hostingodawcę
- konfigurację kopii zapasowych i darmowe ich przywracanie przez LH.pl
- support techniczny 7 dni w tygodniu
- dostęp do infolinii alarmowej 24/7
- wsparcie w konfiguracji i rekonfiguracji
- wsparcie w optymalizacji aplikacji
- konfigurację systemu logowania i analizę logów na żądanie.
Aby korzystać z serwera cloud, w przeciwieństwie do serwera dedykowanego, nie musisz mieć dużej wiedzy technicznej. Pakiet administracji pokryje potrzeby utrzymania usługi, a Ty możesz skupić się na rozwoju swojego biznesu.
Dedykowany serwer w chmurze – podsumowanie
Nierzadko użytkownicy hostingu współdzielonego, którzy czują potrzebę posiadania mocniejszego serwera, wybierają serwer dedykowany. Najczęściej jest to podyktowane wzrostem ruchu na hostingu lub specyficznymi wymaganiami aplikacji. Hosting współdzielony daje użytkownikowi wszystko, czego potrzebuje on na start – pakiet pamięci na dysku wraz z zestawem funkcjonalności takich jak: dostęp do poczty e-mail, serwera WWW, wygodny instalator aplikacji, darmowy certyfikat SSL, wsparcie techniczne, aktualizacje oprogramowania i poprawki bezpieczeństwa. Korzystając z takiej usługi użytkownicy mogą odczuć, że administracja serwerem to nic trudnego, a przejście na serwer dedykowany pozwoli im pozbyć się limitów hostingu współdzielonego, zapewniając jednocześnie kompleksową usługę. Nic bardziej mylnego. Serwer dedykowany owszem daje dużo większą swobodę w zakresie wykorzystania mocy obliczeniowej, ale jednocześnie pociąga za sobą wiele obowiązków takich jak dbanie o aktualizacje, utrzymanie, bezpieczeństwo i stabilność działania całej usługi. Nie mając dużej wiedzy technicznej, a także nie mogąc zapewnić reakcji na awarie w trybie 24/7, użytkownicy nierzadko zostają sami z uporczywymi awariami, brakiem dostępności, stabilności i wydajności serwera.
Rozwiązaniem tego problemu jest wybór serwera w dużo bardziej nowoczesnej technologii – serwera w chmurze. Dzięki zastosowaniu chmury obliczeniowej, fizyczne awarie sprzętu nie dotykają użytkowników końcowych, a pakiet monitoringu, administracji i zarządzania serwerem zapewnia stabilność, niezawodność i bezpieczeństwo serwera. Korzystając z zarządzania świadczonego przez dostawcę cloud servera, użytkownik nie musi samodzielnie dbać o aktualizacje, ani samodzielnie reagować na przeciążenia i awarie. Powierza te zadania w rękach specjalistów, którzy nie tylko monitorują serwer w trybie 24/7, ale także pozostają do gotowości do podjęcia działań w przypadku wystąpienia anomalii.
Dedykowany serwer w chmurze to rozwiązanie, które sprawdzi się idealnie dla:
- właścicieli sklepów internetowych
- osób chcących by ich strona była dostępna w sieci 24/7
- osób bez doświadczenia w administracji serwerem
- wszystkich, którzy cenią sobie dobry i szybki kontakt z hostingodawcą
- właścicieli sklepów aplikacji, którym szczególnie zależy na bezpieczeństwie i integralności danych hostowanych na serwerach.
Mowa o Tobie? Zapoznaj się z ofertą serwera dedykowanego w chmurze w LH.pl, dobierz odpowiedni pakiet administracji i zarządzania serwerem i poczuj nową jakość hostingu.