LH.pl · Dział pomocy
Różnego rodzaju problemy, które dotyczą dostępności usługi, zawsze bywają problematyczne i wprowadzają wiele zamieszania. Nie ma znaczenia czy firma jest duża, czy też nie. Jest to ważne w sytuacji, kiedy prowadzisz biznes, wymagający aktywnej usługi przez cały czas. Chwilowa przerwa w jej działaniu może wiązać z się z ogromnymi startami finansowymi. Ponadto, oprócz strat finansowych zmniejsza się także zaufanie klientów, którzy widząc problem z usługą, stają się niecierpliwi. W tym artykule odpowiem Ci na pytanie, czym jest wysoka dostępność (High Availability) i jakie znaczenie ma dla biznesu. Jest to pojęcie, które w ostatnich czasach staje się coraz bardziej popularne, a sama usługa z tym związana cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Sprawdź, co to jest SLA hostingu? |
Co to jest wysoka dostępność (HA)?
High Availability (HA) jest to po prostu wysoka odporność usług na awarię. Ma to odniesienie do poszczególnych elementów infrastruktury serwerowej. Podstawowym zadaniem jest działanie usług w taki sposób, aby uniknąć jakichkolwiek zakłóceń. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza w przypadku środowisk, które nie mogą pozwolić sobie na przerwę w działaniu. Może ona się wiązać z ogromnymi stratami oraz karami finansowymi. Dostępność, czyli HA przedstawiana jest w procentach.
Przykład
System charakteryzujący się wysoką dostępnością na poziomie 99,99% będzie mógł maksymalnie mieć przestój 52,6 minuty w ciągu całego roku.
High Availability Cluster
Aby zminimalizować przestoje oraz zapewnić ciągłość pracy w działaniu środowiska wykorzystuje się klastry wysokiej dostępności, czyli High Availability Cluster. Jest to nic innego jak zespół serwerów, których zadaniem jest dublowanie swoich funkcji, jednak w taki sposób, aby działały jako pojedynczy system. Jeśli dojdzie do jakiejkolwiek awarii działający i aktywny serwer przejmie funkcje tego, z którym pojawił się problem, dzięki czemu nie dojdzie do przestoju w działaniu usługi.
Wykorzystanie High Availability Cluster charakteryzuje się przede wszystkim:
- zapewnieniem wysokiej dostępności usług (jakakolwiek awaria np. serwera nie będzie miała wypływu na działanie usługi, jeśli już dojdzie do awarii jednego serwera, to zostanie on zastąpiony drugim, sprawnym)
- skalowalność klastra – istnieje możliwość dodania kolejnych serwerów
- łatwość w zarządzaniu – zarządzanie przestrzenią dyskową, jak również wirtualizacja pozwalają na rozwój środowiska w taki sposób, aby nie trzeba było rozbudowywać sprzętu (wirtualne serwery)
Wirtualizacja powala na wprowadzenie HA na poziomie maszyn wirtualnych. W praktyce oznacza to tyle, co zbudowanie systemu, który będzie składał się minimum z dwóch fizycznych maszyn, gdzie zostaną zainstalowane wirtualne systemy operacyjne. Wirtualizacja charakteryzuje się dużą łatwością w zarządzaniu, możliwością dobierania odpowiednich aktualizacji, czy też efektywnego wykorzystania zasobów sprzętowych.
Podsumowanie
Wiedząc czym jest wysoka dostępność (High Availability) jesteś w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy takie rozwiązanie jest korzystne dla Twojego środowiska. Jest to doskonały pomysł zwłaszcza dla dużych środowisk, które nie mogą sobie pozwolić na przerwę w działaniu. Zapewnienie nieprzerwanej dostępności infrastruktury i usług to wyzwanie, które za cel powinny obrać sobie prawie wszystkie firmy.
Sprawdź także:
- Co to jest Zabbix?
- Hosting Shopware – jak wybrać?
- Co to jest Nextcloud i jak działa?
- PrestaShop czy WooCommerce – jaką platformę dla siebie wybrać?
- 6 powodów, dla których Twój e-Commerce nie zarabia tyle, co powinien
- Hosting dla sklepu internetowego – jak wybrać serwer, który zwiększy konwersje w e-commerce?