LH.pl · Dział pomocy
Etapy cyklu życia domeny globalnej i europejskiej różnią się od etapów, przez które przechodzą domeny polskie. Różnice polegają przede wszystkim na braku możliwości rezerwacji usługi, a także płatnym odnawianiu jej po okresie wygasania.
Podobnie jak w przypadku domen z końcówkami .pl, domeny globalne i europejskie posiadają swoich rejestratorów głównych, którzy decydują o przebiegu ich cyklu życia.
Zamówiłeś domenę? Nie zwlekaj z opłatą
Rejestrując domenę globalną lub europejską musimy pamiętać o jej opłaceniu zaraz po złożeniu zamówienia, gdyż domeny te nie posiadają okresu rezerwacji, a nieopłacone- wygasną.
Etapy życia domen globalnych
Zamówiona i opłacona domena globalna przechodzi w stan Active i znajduje się w nim aż do momentu, gdy nie zostanie opłacona na kolejny okres rozliczeniowy. Podczas tego okresu domenie nie grozi wygaśnięcie, a jej właściciel nie jest narażony na dodatkowe opłaty. Warto pamiętać jednak, iż ICANN, czyli organ nadzorczy, może wymagać potwierdzenia tożsamości abonenta domeny poprzez wysłanie maila weryfikacyjnego. Brak weryfikacji będzie skutkował wyłączeniem usługi. Więcej na ten temat można przeczytać na naszym blogu.
Domenę globalną możemy zarejestrować na okres od 1 do 10 lat.
Brak odnowienia domeny po okresie rozliczeniowym
W przypadku braku odnowienia usługi, domena zmienia status na Grace Period, w którym będzie znajdować się przez 35 dni. W tym czasie wciąż jesteśmy jej właścicielami, lecz usługi związane z domeną: strona WWW oraz poczta, nie będą działały poprawnie. Odnowienie usługi z okresu Grace Period odbywa się standardowo, na podstawie opłaty wniesionej u operatora domeny zgodnie z obowiązującym cennikiem.
Brak odnowienia po upływie 35 dni
Gdy nie zdecydujemy się na odnowienie usługi podczas okresu Grace Period, domena przechodzi w trwający 30 dni status Redemption Period.
Podobnie jak w przypadku wcześniejszego etapu, usługi związane z domeną nie działają, ale wciąż istnieje możliwość odzyskania domeny poprzez jej odnowienie.
Niestety odnowienie domeny ze statusem Redemption Period wymaga wniesienia dodatkowej opłaty u rejestratora.
Gdy nie zdecydujemy się na odnowienie usługi za dodatkową opłatą
W przypadku braku odnowienia domena zyskuje status Pending Delete, który trwa 5 dni i kończy się usunięciem nazwy z rejestru. Po usunięciu domena może być zarejestrowana przez dowolnego użytkownika.
Etapy życia domen europejskich
Rejestratorem domen .eu jest EURID, czyli European Registry for Internet Domains. Podobnie jak w przypadku domen globalnych i polskich, cykl życia nazw z końcówką .eu podzielony jest na etapy.
Aktywna domena .eu
Usługa staje się aktywna w momencie jej opłacenia i pozostaje ważna przez okres 1 roku. Podczas trwania tego etapu wszystkie usługi związane z domeną działają poprawnie. Domenę europejską możemy zarejestrować na okres od 1 do 10 lat.
Brak odnowienia
W przypadku braku opłaty na kolejny okres rozliczeniowy, domena europejska przechodzi do 40 – dniowej kwarantanny, podczas której usługi związane z domeną nie działają, lecz wciąż jesteśmy jej abonentami. Domenę znajdującą się w kwarantannie możemy odnowić na kolejny rok wnosząc dodatkową opłatę.
Wygaśnięcie domeny europejskiej zarejestrowanej po 15.09.2014 roku
Gdy nie zdecydujemy się na odnowienie domeny z kwarantanny, usługa od razu trafia do puli domen wolnych. W przeciwieństwie do domen globalnych, nie istnieje kilkudniowy etap kasacji. W tym momencie nie mamy już również możliwości odnowienia usługi, dlatego bardzo ważne jest, aby pamiętać o jej regularnym opłacaniu.
Wygaśnięcie domeny europejskiej zarejestrowanej przed 15.09.2014 roku
W przypadku domen zarejestrowanych przed 15.09.2014 roku obowiązują nieco inne zasady wygasania. Usługa wygaśnie dopiero z ostatnim dniem miesiąca, w którym przypada koniec okresu kwarantanny.
Dla przykładu:
Jeśli nasza domena wygasa 2 maja 2017 roku, czyli tego dnia kończy się jej kwarantanna, to w rzeczywistości zostanie uwolniona dopiero 31 maja 2017 roku, czyli z ostatnim dniem miesiąca.
Gdzie mogę sprawdzić okres rozliczeniowy dla domeny?
Istnieje wiele wyszukiwarek domen globalnych. Stan domeny możemy sprawdzić między innymi w rejestrze Whois.
W przypadku domen europejskich obowiązuje rejestr stworzony przez EURid Whois
Podobnie jak w przypadku domen polskich, istnieją firmy, które zajmują się przechwytywaniem wygaśniętych domen i sprzedażą ich na rynku wtórnym, dlatego warto zwracać uwagę na okres rozliczeniowy swojej usługi i nie dopuścić do sytuacji skrajnych.
Podobał Ci się artykuł? Zostaw opinię!
Jeden komentarz
Możliwość komentowania została wyłączona.
Wydaje się że domeny .eu nie mają publicznego wskazania daty rejestracji a już na pewno daty wygaśnięcia. Przynajmniej mi się tak wydaje, czy można gdzieś to sprawdzić dla tych europejskich?