LH.pl · Dział pomocy
Strony internetowe towarzyszą nam na co dzień. Często zdarza się nam być użytkownikami stron WWW i nierzadko stajemy przed koniecznością zbudowania własnej strony WWW, np. dla naszej firmy. Jeśli nie jesteś programistą i obawiasz się procesu tworzenia własnej strony WWW, to z pomocą przychodzą systemy CMS, przy użyciu których zbudujesz profesjonalną witrynę bez znajomości kodowania..
- Systemy CMS to oprogramowanie ułatwiające tworzenie stron internetowych i treści na stronach. Większość systemów CMS pozwala na budowanie treści bez znajomości języków programowania.
- Większość systemów CMS dostępna jest w formie open source, co oznacza, że możesz z nich korzystać bezpłatnie również do celów komercyjnych.
- Do najpopularniejszych aplikacji CMS należą: WordPress, Joomla, PrestaShop, Magento i Drupal.
System zarządzania treścią – definicja
CMS, czyli Content Management System (z ang. System Zarządzania Treścią) to oprogramowanie, które umożliwia tworzenie oraz edycję treści na stronach internetowych. System CMS pozwala użytkownikowi na dodawanie i edytowanie różnego rodzaju treści, zarówno tekstowych, jak i multimedialnych, takich jak grafiki, filmy i pliki audio bez znajomości języków programowania.
Dzięki aplikacjom CMS użytkownicy mogą budować strony internetowe bez konieczności kodowania. Przy użyciu CMS stworzysz, zaktualizujesz i edytujesz treści na Twojej stronie bez znajomości specjalistycznej wiedzy. Dzięki systemom CMS nie musisz być programistą, by tworzyć profesjonalne strony WWW. Aplikacje CMS są dzięki temu bardzo popularne wśród prowadzących własne witryny WWW, blogi, czy sklepy internetowe.
Z systemów zarządzania treścią korzystają również zawodowi twórcy stron, ponieważ umożliwiają im one łatwe i przede wszystkim szybkie tworzenie stron dla swoich klientów. Z tego samego powodu systemy CMS wykorzystywane są również przez agencje i firmy tworzące witryny internetowe.
Jak działa system CMS?
Oprogramowanie CMS ułatwia tworzenie treści na witrynach i samych stron. Przy jego u
System CMS umożliwia tworzenie treści na witrynach i samych stron. Przy jego użyciu możemy stworzyć zarówno proste strony, jak i zarządzać sklepem internetowym e-commerce. Architektura systemów CMS opiera się zazwyczaj o trzy elementy:
- panel administracyjny, czyli miejsce, w którym administrator strony tworzy treści,
- bazę danych, czyli miejsce, w którym dane są przechowywane,
- frontend, czyli gotowa strona lub aplikacja, z której korzystają użytkownicy.
Panel administracyjny, czyli backend to miejsce, w którym twórca strony dodaje nowe treści, aktualizuje istniejące oraz zarządza funkcjonalnościami dostępnymi na stronie i jej użytkownikami. Po stronie panelu administrator może zainstalować dodatkowe moduły platformy CMS, co pozwoli na łatwe wdrożenie dodatkowych funkcjonalności na stronie.
Baza danych to z kolei miejsce, w którym przechowywane są dane, które system CMS przetwarza i wykorzystuje do wyświetlenia treści w witrynie użytkownikom końcowym.
Frontend, to z kolei warstwa aplikacji CMS, którą widzą użytkownicy końcowi, czyli najprościej mówiąc strona. Osoby odwiedzające strony nie mają dostępu do panelu administracyjnego CMS, więc jako twórca strony masz pełną kontrolę nad tym, co zobaczą jej użytkownicy.
Dzięki tym trzem współpracującym elementom aplikacje CMS pozwalają budować zarówno proste, jak i zaawansowane stron w intuicyjny sposób, zazwyczaj kilkoma kliknięciami.
Rodzaje systemów CMS
W zależności od rodzaju oprogramowania systemy CMS można podzielić na:
- CMS typu Open Source, czyli udostępniane za darmo i rozwijane przez społeczność deweloperów. Systemy CMS są zazwyczaj dostępne za darmo zarówno dla celów prywatnych, jak i komercyjnych, ich licencja często jest open-source. Zazwyczaj wymagają do działania własnego hostingu i zarejestrowanej domeny. Do najpopularniejszych systemów CMS należą: WordPress, Joomla, Drupal, TYPO3 i PrestaShop.
- Systemy autorskie typu SaaS, czyli usługi współdzielone przez wiele osób, do których dostęp wykupowany jest w ramach miesięcznego abonamentu. Do wad tego rozwiązania należy zaliczyć fakt, iż użytkownik nie jest właścicielem takiej usługi, a jedynie ją dzierżawi oraz to, że tworząc stronę na podstawie rozwiązania SaaS nie posiadasz dostępu do kodu źródłowego Twojej strony. W tego typu usługach otrzymasz dostęp jedynie do możliwości edycji szablonu oraz podstawowej edycji treści. Do najpopularniejszych systemów CMS SaaS należą: Wix, WebWave, Shoper, Shopify.
- Dedykowane autorskie CMS, czyli systemy tworzone przez agencje programistyczne na zamówienie i potrzeby danego klienta. Autorskie systemy CMS posiadają licencję, wygląd i funkcjonalności dostosowane do wymagań danego klienta. Warto jednak zaznaczyć, że z takich rozwiązań korzystają jedynie duże firmy, ponieważ stworzenie autorskiego CMS jest bardzo kosztowne. Dodatkowo system musi, być aktualizowany i utrzymywany przez twórców, więc generuje on koszty zarówno podczas procesu tworzenia, jak i same eksploatacji.
Najpopularniejsze systemy zarządzania treścią
Do najpopularniejszych aplikacji CMS należy do tworzenia stron WWW i blogów należą:
- WordPress – darmowy system CMS typu open source, który zyskał ogromną popularność na całym świecie. System i wtyczki do niego rozwijane są przez ogromną społeczność. System świetnie sprawdza się do budowania zarówno prostych stron wizytówek, jak i rozbudowanych platform, np. szkoleniowych. Duży wybór darmowych motywów i wtyczek sprawia, że użytkownicy mogą zbudować zaawansowaną stronę niewielkim kosztem. WordPress jest prosty w obsłudze i nie wymaga znajomości wiedzy technicznej. System ma otwarty kod źródłowy i jest najpopularniejszym na świecie tego typu oprogramowanie. Został napisany w języku PHP.
- Joomla – w przeciwieństwie do WordPressa Joomla to system bardziej zaawansowany i trochę mniej intuicyjny, jednak również dość często wybierany. Posiada otwarty kod źródłowy oraz sporo bezpłatnych modułów. Pozwala na łatwe zarządzanie treścią strony internetowej. Podobnie jak WordPress Joomla została napisana w języku PHP.
- Drupal – to zaawansowany system CMS typu open source, który wybierany jest raczej przez większe firmy, ze względu na to, że pozwala zbudować zaawansowane witryny, ale wymaga znajomości języków HTML, CSS i PHP.
Do tworzenia i zarządzania sklepami e-commerce zostały stworzone specjalne platformy CMS, które posiadają rozbudowane narzędzia i funkcje związane stricte z prowadzeniem sklepu internetowego. Do najpopularniejszych tego typu narzędzi należą:
- PrestaShop – to bezpłatne oprogramowanie posiada wiele przydatnych narzędzi związanych z prowadzeniem własnego e-commerce, m.in. zarządzanie produktami, modyfikowanie ich oraz dobrą integrację z zewnętrznymi usługami, np. firmami transportowymi i hurtowaniami. Na rynku dostępna jest duża ilość wtyczek do PrestaShop, dzięki którym łatwo rozbudujesz swój sklep o dodatkowe funkcje.
- WooCommerce – to w zasadzie nie CMS, ale zaawansowana wtyczka do WordPressa, która zmienia go w platformę do zarządzania sprzedażą online. Rozbudowuje WordPressa o wiele dodatkowych funkcji, takich jak zarządzanie produktami, czy zamówieniami. Jest w pełni bezpłatna i dobrze integruje się z zewnętrznymi usługami związanymi z e-commerce.
- Magento – to zaawansowany system CMS udostępniany przez Adobe. System świetnie sprawdza się w przypadku większych sklepów internetowych i dlatego zazwyczaj wybierany jest przez duże firmy. System do obsługi wymaga znajomości języka PHP.
Jaki system CMS wybrać?
Podczas tworzenia bloga, strony WWW lub sklepu online staniesz przed koniecznością wyboru systemu CMS odpowiedniego dla Twojego projektu. Wybór nie jest prosty. Na rynku znajdziesz wiele systemów, wśród których jedne oferują intuicyjną modyfikację i zarządzanie treścią, zaś inne wymagają znajomości języków programowania. Podczas wyboru systemu CMS warto wziąć pod uwagę czy będziesz budował sklep internetowy, czy stronę WWW. Jeśli chcesz utworzyć sklep internetowy, warto wybrać oprogramowanie stworzone do budowania tego typu stron, np. PrestaShop lub Magento. Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie jak duży będzie tworzony projekt i jakim budżetem dysponujesz. Jeśli projekt i budżet będą mniejsze warto wybrać jeden z bezpłatnych systemów CMS, które będziesz mógł wdrożyć samodzielnie na Twoim hostingu i domenie, np. WordPress. W przypadku dużych projektów i większego budżetu warto rozważyć bardziej zaawansowane rozwiązania, takie jak Drupal lub w przypadku e-commerce – Magento. Wybór najlepszego CMS zależy głównie od tego, jaki projekt będziesz budował.
Podsumowanie
CMS to oprogramowanie, które ułatwia tworzenie treści w sieci i samych portali internetowych. Większość tego typu narzędzi pozwala budować strony bez znajomości języków programowania. Dostępne są również bardziej zaawansowane narzędzia, stworzone z myślną o większych projektach, które jednak wymagają znajomości języków HTML, CSS i PHP. Wybór odpowiedniego systemu CMS uzależniony jest w zasadzie od projektu, który będzie tworzony oraz dostępnego budżetu.
Najczęściej zadawane pytania
Nie, większość CMS pozwala budowanie stron bez znajomości języków programowania.
Wiele dostępnych na rynku systemów CMS udostępniana jest w formie open source, co oznacza, że możesz korzystać z nich za darmo również do celów komercyjnych.
Wybór odpowiedniego systemu CMS zależy od projektu, jaki chcesz zbudować. Do prostych projektów dobrze sprawdzi się WordPress, który jest w pełni bezpłatny i oferuje duży wybór motywów i wtyczek.