LH.pl · Dział pomocy
WordPress to niewątpliwie najpopularniejsze narzędzie do budowania witryn i często staje się pierwszą odpowiedzią na pytanie: jak zrobić stronę internetową? Jednak nie każda strona potrzebuje WordPressa. Pokażę Wam, że istnieją alternatywy oraz dlaczego dla niektórych zastosowań warto z nich skorzystać.
Zanim założysz swoją stronę WWW, zastanów się, jakie chcesz realizować na niej cele.
W ustaleniu tego przydatne będą pytania:
- czy chcę umieszczać na stronie regularne wpisy/prowadzić bloga?
- czy planuję dodać do strony sklep internetowy?
- czy chcę często aktualizować w niej treści?
- czy mam czas na logowanie się do swojej strony, wykonywanie aktualizacji i sprawdzanie kompatybilności wszystkich dodatków?
Jeżeli na wszystkie pytania odpowiedź brzmi: NIE, najprawdopodobniej chcesz mieć prostą stronę wizytówkę swojej firmy. Zapewne zależy Ci na tym, by strona dobrze się prezentowała, by można było umieścić na niej ofertę, zdjęcia, dane firmy czy linki do mediów społecznościowych. Jeżeli trafiłam – jesteś świetnym kandydatem do posiadania strony statycznej.
WordPress vs strona statyczna
Różnice w budowie
WordPress to CMS – system zarządzania treścią, zaprojektowany głównie z myślą o blogach. Do działania potrzebuje bazy MySQL i wykorzystuje języki programowania działające na front i backendzie, takie jak: PHP, JS, HTML, CSS. Kod WordPressa jest dostępny bezpłatnie dla wszystkich użytkowników.
Aby umieścić nowe treści na stronie lub zmieniać funkcjonalności, użytkownicy korzystają z wygodnego kokpitu i edytora treści.
Strona statyczna to natomiast witryna, która nie potrzebuje do działania języków programowania, które działają na backendzie, np. języka PHP. Oparta jest w dużej mierze o sam HTML i CSS z ewentualną domieszką kodu JavaScript na potrzeby wizualne lub bardziej interaktywne. Aby zmienić funkcjonalność na stronie statycznej należy edytować jej kod, co zdecydowanie utrudnia obsługę osobom niedoświadczonym w tej dziedzinie. Wprowadzenie samych zmian w treści również wymaga edycji plików HTML w edytorze tekstowym. Choć nie jest to zbyt wielkie wyzwanie, gdyż wystarczy wyszukać swoich treści i podmienić tekst na nowy. Nie jest to jednak tak intuicyjne jak w przypadku WordPressa, który udostępnia panel zarządzania wszystkimi wpisami i podstronami.
Prędkość działania
Strona statyczna ładuje się dużo szybciej niż witryna zbudowana w oparciu o WordPressa. Przyczyna jest bardzo prosta – strona statyczna zawiera dużo mniej kodu i żądań niż CMS, a także nie zawiera skryptów PHP pobierających dane z bazy danych MySQL. W przypadku WordPressa, w przeglądarce ładowana jest cała treść wpisana w core tego CMSa, a także kod wszystkich wtyczek i motywów, które są do niego doinstalowane. W skrócie – WordPress do załadowania się przeglądarce potrzebuje więcej czasu (musi wykonać dużo więcej procesów) niż załadowanie strony statycznej.
Na prędkość działania WordPressa wpływa także fakt, że jest on połączony z bazą danych. Zapytania, które są wysyłane do bazy np. podczas komentowania posta, muszą zostać z bazy odesłane do WordPressa, a proces ten zajmuje określoną jednostkę czasu.
Oczywiście WordPressa można zoptymalizować tak, by ładował się szybko. Efekt ten jest jednak łatwiejszy do osiągnięcia w przypadku strony statycznej.
Bezpieczeństwo
Im mniej kodu w stronie, tym lepiej i bezpieczniej. WordPress sam w sobie jest częstym celem ataków. Zawdzięcza to swojej popularności oraz temu, że kod WordPressa jest dostępny dla wszystkich. Do CMS możemy doinstalować także wtyczki i motywy, czyli kolejny kod, który będzie działał razem z WordPressem. Dodatki te nie zawsze pisane są zgodnie ze sztuką i nierzadko zawierają krytyczne luki bezpieczeństwa, wykorzystywane przez atakujących.
W przypadku strony statycznej ryzyko dużo mniejsze. Skoro strona nie wykorzystuje języka PHP, złośliwe skrypty nie mogą zostać wykonane. Na stronie nie są wykonywane w czasie rzeczywistym żadne skrypty PHP komunikujące się z bazą danych, a jedynie odczytywana jest statyczna, z góry określona treść z plików HTML i CSS. Serwer zwraca jedynie żądanie wyświetlenia danego pliku.
Zarządzanie stroną WWW
Jeżeli chcesz posiadać stronę i tylko raz na jakiś czas zmienić na niej niewielką treść, strona statyczna sprawdzi się dużo lepiej niż WordPress. Pliki takiej strony będą umieszczone na serwerze i nie będzie konieczne regularne logowanie się do jej zaplecza, by sprawdzać jej stan i dokonać aktualizacji poszczególnych komponentów.
W przypadku WordPressa niezbędne jest dbanie o jego aktualną wersję, a także regularny przegląd wtyczek i motywów. Wynika to z faktu, że WordPress jest cały czas rozwijany i gdy zostaną ujawnione jakieś błędy, podatności lub wprowadzone nowe funkcjonalności – CMS “wypuszcza” aktualizację. Małe aktualizacje (aktualizacje bezpieczeństwa) wykonają się automatycznie, natomiast te większe należy zrobić ręcznie. Najlepiej jeżeli poprzedzamy je wykonaniem backupu lub jesteśmy gotowi na rozwiązanie ewentualnych trudności w przypadku niepowodzenia. Podobnie kwestia ta wygląda w przypadku motywów i wtyczek – ich twórcy zmieniają i poprawiają kod (a przynajmniej powinni), co skutkuje koniecznością wykonania aktualizacji dodatków. Pozostawienie strony samopas i ignorowanie aktualizacji może skończyć się poważnym obniżeniem bezpieczeństwa, a nawet infekcją innych stron znajdujących się na tym samym serwerze.
Na czym zbudować stronę WWW – rozwiązanie alternatywne
Od dłuższego czasu przyglądamy się już projektowi Publii – statycznemu CMSowi, który wydaje się być rozwiązaniem pomiędzy rozbudowanymi rozwiązaniami takimi jak WordPress, a prostymi stronami statycznymi. Czym dokładnie jest ten projekt i jak się rozwija? O tym opowiedział nam główny developer projektu – Tomasz Dziuda:
“Publii to aplikacja desktopowa do tworzenia statycznych stron internetowych. Naszym celem było stworzenie aplikacji, która pozwoli osobom nietechnicznym na wdrożenie statycznej strony internetowej, gdyż obecnie jest to rynek zdominowany przez narzędzia, które wymagają sporej wiedzy technicznej i braku strachu przed pracą w konsoli tekstowej. Jesienią Publii czeka duży krok naprzód, ponieważ planujemy wydanie wersji 1.0 a wraz z nią aplikacja wzbogaci się o dwa nowe edytory: blokowy oraz markdown, dodatkowo pojawi się wsparcie dla tłumaczeń interfejsu aplikacji.”
Dostępność motywów w Publii:
“Na ten moment duża część użytkowników tworzy własne motywy na bazie tych, które są dostępne w marketplace, dlatego aby ułatwić tworzenie i modyfikowanie motywów, planujemy pod koniec roku wydać narzędzia developerskie, które znacznie uproszczą tworzenie i rozwijanie motywów co powinno się też przełożyć w dalszej perspektywie na większą ilość dostępnych gotowych rozwiązań dla Publii.”
Tomasz Dziuda, główny developer projektu Publii
Szukasz hostingu dla swojej strony? Uruchom hosting w LH.pl i ciesz się szybką i wydajną stroną WWW.