Czy na domenach da się zarobić?

Ceny domen na polskim rynku są zróżnicowane i uzależnione od typu domeny. Najtańsze opcje możemy zarejestrować już nawet za 2 zł, nieco więcej zapłacimy za domeny  nTLD. Na ogół domeny wykorzystywane są do budowania własnej strony oraz marki w Internecie. Niewiele osób jednak wie, że na inwestowaniu w domeny można nieźle zarobić.

zarabianie na domenach, cena domeny, inwestycja w domeny, domeny

Jak wybrać domenę na sprzedaż?

Jeśli jesteśmy właścicielami wartościowej nazwy i nie chcemy z niej korzystać, wystarczy, że wystawimy ją na aukcji jednej z giełd domen i zaproponujemy cenę początkową. Bywa jednak, iż  przygodę ze sprzedażą domen chcemy zacząć od rejestracji oryginalnej nazwy. W celach poszukiwawczych warto odwiedzić stronę dns.pl, a dokładniej zakładkę z listą domen usuniętych.  To alfabetyczny wykaz wszystkich nazw z końcówkami .pl, które nie zostały odnowione we wskazanym terminie.

Warto jednak pamiętać, iż nie są to domeny wolne. Wszystkie posiadają status „po zakończeniu okresu rozliczeniowego”. W rejestrze domenowym można jednak sprawdzić dokładną datę ich usunięcia z okresu blokady, a zatem trafienia do puli domen wolnych. Dopiero w tym momencie możemy zakupić wybraną domenę u dowolnego rejestratora. Przy rejestracji nazw przydaje się również wiedza o cyklu życia domeny.

Aby mieć pewność, że zdążymy wykupić wygasającą domenę, można skorzystać z usługi opcji na domenę. Opcja to rezerwacja danej nazwy jeszcze w momencie, w którym jej abonentem jest inny podmiot. W przypadku braku przedłużenia usługi przez obecnego abonenta, właściciel posiadanej opcji ma pierwszeństwo jej rejestracji w standardowej cenie. Co ważne, posiadanie opcji nie daje gwarancji wykupienia domeny – wystarczy, że jej abonent dokona przedłużenia usługi, a opcja traci swoją moc.

W przypadku domen globalnych, lista nazw wygasających nie istnieje.

Przy wyborze nazwy domenowej należy również sprawdzić rejestr znaków towarowych zarejestrowanych w Polsce oraz na terenie Unii Europejskiej. Jeśli wykupimy domenę, której brzmienie odpowiada zarejestrowanemu znakowi towarowemu, jego właściciel będzie miał prawo próbować ją nam odebrać na drodze sądowej. Znak możemy sprawdzić na stronie Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej.

Jak wycenić domenę?

Czasem ciężko jest jednoznacznie oszacować, czy posiadana domena jest cenna. Dylemat pojawia się również w momencie, w którym otrzymujemy ofertę odkupienia usługi za konkretną kwotę.

Na polskim rynku jest kilka portali, które udostępniają przeliczniki wartości adresów domenowych. O wycenę można również poprosić na forum, które skupia się na tematach domen – doświadczeni sprzedawcy będą mogli podpowiedzieć najlepsze rozwiązanie.

Które domeny sprzedają się najlepiej?

Najłatwiej i najdrożej sprzedamy domenę, która jest krótka i posiada możliwość komercyjnego zastosowania. Jedno i dwuliterowe adresy osiągają milionowe kwoty, a przykładem może być domena z.com, zakupiona za zawrotną kwotę 23 000 000 PLN. Idealna domena na sprzedaż to również taka, pod którą wcześniej widniała strona WWW. Im lepsze pozycjonowanie tej witryny i więcej unikalnych odwiedzin – tym cena domeny rośnie.

Rekordowe sprzedaże domen w Polsce

O zawrót głowy z pewnością przyprawia kwota, za którą zakupiono domenę play.pl, gdyż stawka sięgnęła aż 2 000 000 PLN. Na drugim miejscu znajduje się domena co.pl, sprzedana za 1 008 000 PLN. Niewiele mniej kosztowała domena opony.pl960 000 PLN.

Rekordową sprzedażą domeny w 2017 roku była sprzedaż nazwy faktury.pl za kwotę 123 000 PLN. Na początku roku zakupiono również domenę chicco.pl za ponad 36 000 PLN, a także dwie domeny: wolność.pl i wolnosc.pl za kwotę 50 000 PLN. Dość dużą sumę zarobił na domenie abonent nazwy fryzjer.pl – kupiono ją za ponad 28 000 PLN.

Zarabianie na domenach za granicą

zarabianie na domenach, ranking domen, ceny domen, największe sprzedaże

Na pierwszym miejscu w światowym rankingu sprzedaży znajduje się domena lasvegas.com zakupiona za kwotę 90 000 000 USD. Drugie miejsce to carinsurance.com sprzedane za 49 700 000 USD, trzecie- insurance.com za 35 600 000 USD. Brytyjska firma hostingowa Nimbus Hosting przygotowała zestawienie najdroższych sprzedaży domenowych, w której znalazła się również polska domena saturn.pl, sprzedana za 600 000 USD.

Wraz z rosnącą świadomością związaną z identyfikacją marki w sieci, rośnie również zapotrzebowanie firm na posiadanie cennej nazwy domenowej. W przypadku, w którym dana działalność jest już założona, ma wypracowaną markę lub jest rozpoznawalna, jej właściciele będą dążyli do zdobycia adresu WWW, który pomoże w prowadzeniu biznesu i skieruje potencjalnych odbiorców we wskazane miejsce w Internecie. Jeśli okaże się, że to właśnie Ty jesteś abonentem cennej nazwy – kupujący skieruje się na rynek wtórny i zrobi wiele, by zrealizować transakcję. Rejestracja i utrzymanie domeny przez kilka lat nie nie jest kosztowne, gdyż są to sumy rzędu 200 – 300zł. Porównując te kwoty z rekordowymi sprzedażami nie trzeba chyba nikogo zachęcać do spróbowania swoich sił na rynku domenowym.

Jeśli masz pomysł na oryginalną nazwę to sprawdź jej dostępność i zarejestruj swoją domenę.

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Aneta Rutkowska
Lubi gdy wszystko działa, a najlepiej jeżeli działa szybko. W szczególności strony internetowe. Pomaga użytkownikom WordPressa zrozumieć go lepiej. Gdyby fizycy mieli taką umiejętność wyjaśniania skomplikowanych rzeczy, wszyscy rozumielibyśmy fizykę kwantową. Na co dzień koordynuje różne procesy w najlepszej firmie hostingowej w Polsce – LH.pl.