LH.pl · Dział pomocy
Posiadanie domeny stało się obligatoryjnym elementem budowania marki w Internecie, a rynek domen rośnie wraz ze zwiększającą się liczbą dostępnych do zarejestrowania końcówek. Pomimo faktu, iż nowe domeny kuszą niestandardowymi rozwiązaniami i oryginalnością brzmienia, wciąż chętnie sięgamy po naszą narodową domenę .pl.
Rok 2016 wypada słabiej niż 2015
W 2015 roku NASK odnotował rekordową liczbę rejestracji domen polskich – 1 119 896 i zakończył rok z 2 681 752 aktywnymi nazwami. Nowe rejestracje przypadły na rzecz 1 007 706 abonentów, z czego wynika, iż jeden abonent rejestruje średnio 2,66 domeny.
2016 rok okazał się być słabszy pod względem nowych rejestracji nazw. W najnowszym raporcie NASK wykazano 1 055 971 nowych domen oraz podsumowanie roku z łączną liczbą 2 703 165 aktywnych usług, utrzymywanych przez 1 025 572 abonentów. Podobnie jak w roku 2015, średnia liczba domen przypadająca na abonenta to 2,64 nazwy.
Nowa domena .pl co 30 sekund
Jak podaje Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, w ubiegłym roku abonenci dokonywali nowej rejestracji domeny co 30 sekund. Mimo to, rok 2016 przyniósł mniej nowych rejestracji domen oraz mniej odnowień istniejących już usług. Spadek liczby rejestracji może być powiązany ze wzrostem popularności domeny .eu, a także wciąż chętnie rejestrowanymi domenami globalnymi. Wśród domen gTLD, domena .com obejmuje aż 49% wszystkich utrzymywanych nazw. Analizując liczbę zarejestrowanych domen nTLD można zauważyć zdecydowaną przewagę liczby rejestracji domeny .xyz, a także popularności domen .top, .win, oraz .club. Więcej o nowych domenach nTLD i ich zastosowaniu można przeczytać na naszym blogu.
Nie lubimy ogonków
Z końcem roku 2016, liczba utrzymywanych nazw domenowych ze znakami diakrytycznymi (IDN), wyniosła zaledwie 40 116, co stanowiło 1,48% wszystkich aktywnych nazw.
Domeny .pl wciąż bardziej pożądane niż rozszerzenia funkcjonalne i regionalne
Zaprezentowany poniżej wykres wskazuje na zdecydowaną przewagę rejestracji domeny .pl (75%) nad domenami funkcjonalnymi (20%) i regionalnymi (5%). Do grupy domen funkcjonalnych zaliczamy rozszerzenia .com.pl, net.pl, biz.pl, info.pl i inne. Nazwy regionalne to domeny bezpośrednio związane z nazwami miejscowości – waw.pl, bialystok.pl, czy radom.pl.
Czy jesteśmy liderem w rejestracji domen narodowych?
W raporcie NASK znajdziemy również informacje na temat rankingu rejestracji domen narodowych ccTLD z obszaru Unii Europejskiej. Każdego roku podsumowanie to przygotowuje CENTR (Council of European National Top-Level Domain Registries). W roku 2016 wielkość rynku domen narodowych szacowana jest na około 69,6 mln zarejestrowanych nazw.
Według danych CENTR domena .pl znalazła się na bardzo wysoko w rankingu, zajmując 6 miejsce pod względem liczby zarejestrowanych domen. Wyprzedzają nas Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Francja i Włochy. Popularność włoskiej domeny akurat nie jest dla mnie zaskoczeniem – domena .it wykorzystywana jest bardzo często jako rozszerzenie dla branży informatycznej.
Mimo niewielkiego spadku w liczbie zarejestrowanych w 2016 roku domen polskich, raport NASK wskazuje, iż nadal jest to najczęściej wybierane rozwiązanie w naszym kraju. Spadek liczby rejestracji w porównaniu z rokiem 2015 może wynikać z większego zainteresowania nowymi rozszerzeniami nTLD, popularnością domen globalnych, a także z coraz większą trudnością w znalezieniu atrakcyjnej i przede wszystkim wolnej nazwy domeny. Jeśli masz pomysł na domenę, nie zwlekaj z jej rejestracją – sprawdź dostępność na naszej stronie i rejestruj domenę .pl, to wciąż się opłaca!
*Zestawienia zostały przygotowane w oparciu o raporty domenowe NASK i CENTR podsumowujące ostatni kwartał, a także lata 2015-2016.