LH.pl · Dział pomocy
Joomla to drugi najpopularniejszy obok WordPressa CMS na świecie. Oczywiście drugi nie oznacza prawie równy bo przepaść popularności, jaka dzieli obie aplikacje jest ogromna.
Joomla jest systemem bardziej zaawansowanym ale przez to mniej przyjaznym dla użytkownika, szczególnie początkującego. Nie posiada również tak ogromnego wsparcia społeczności i firm w tworzeniu nowych funkcji i rozwiązywania problemów. Przeniesienie treści z Joomla na WordPressa nie jest wcale skomplikowane. Pokażę Ci jak to wykonać.
W WordPressie zainstaluj wtyczkę Joomla Importer. Po instalacji i włączeniu w lewym menu pojawi się zakładka “Joomla to WordPress” kliknij w nią, a następnie w przycisk “next”.
Pojawi Ci się okno jak poniżej
Od góry musisz wypełnić pola:
Your Joomla URL – tutaj wpisz aktualny adres strony Joomla wraz z http://
Hostname – pozostaw wpisany localhost
Port – również pozostaw domyślny 3306
Database – podaj nazwę bazy danych, na której stoi Joomla
Username – podaj nazwę użytkownika dla wspomnianej bazy…
Password – …i hasło do niej
Joomla Table Prefix – podaj prefiks dla tabel bazy danych, znajdziesz go w ustawieniach Joomla w zakładce serwer
Kliknij “submit”. Teraz przejdziesz do strony, która zapyta Cię, jak ma wykonać migrację.
Tutaj wybierasz, jakie elementy mają zostać przeniesione. Możesz zadecydować, czy importujesz np. media i archiwalne wpisy.
Na zakończenie kliknij “Start Import”. To wszystko. Teraz wystarczy, że poczekasz aż wtyczka dokona importu. Czas będzie zależy od ilości danych, jakie trzeba przenieść.
Jak widzisz proces nie jest skomplikowany. Natomiast, jak zawsze w takich przypadkach, zalecam wykonać kopie zapasowe obu CMSów, a import wykonać na spokojnie z wielokrotnym sprawdzeniem poprawnej konfiguracji.
Jeśli interesuje Cię migracja na WordPressa z platformy Blogger, zachęcam do zapoznania się z poradnikiem na ten temat:
Jak przenieść stronę z Bloggera na WordPress?
Szukasz sposobu na przyspieszenie swojego WordPressa? Zamów zoptymalizowany dla niego hosting w LH.pl
Podobał Ci się artykuł? Zostaw opinię!
3 komentarze
Możliwość komentowania została wyłączona.
Jakub a jak to zrobić kiedy joomla jest wypakowana i zainstalowana bezpośrednio na serwerze (czyli nie w katalogu np z nazwą domeny)
Każdy serwer posiada swoją domenę serwerową, np. u nas jest to www.serwer12345.lh.pl
Przez taką domenę masz dostęp do plików na ftp, które nie są połączone z domeną. Wtedy Twoim Joomla URL jest właśnie taka domena serwerowa.
Zastanawiam się co z linkami? Co jeśli zależy nam na tym by stare linki były przekierowywane na nowe na wordpressie. Wtyczka dokonuje takich przekierowań?