Dlaczego warto postawić na WordPressa? Porównanie z Joomlą i Drupalem

Przed przystąpieniem do założenia serwisu internetowego musimy wymyślić nazwę dla strony i zdecydować, co właściwie ma ona zawierać i jaki ma mieć charakter. To ważne elementy, gdyż wpłyną na podjęcie ważnej decyzji, jaką jest wybór systemu CMS. Dlaczego warto wybrać akurat WordPressa? Czym się różni od takich systemów, jak Joomla czy Drupal?

Wordpress, Joomla czy Drupal? Którego wybrać?

WordPress, Joomla i Drupal to trzy najpopularniejsze CMS (ang. Content Management Systems – systemy zarządzania treścią), które umożliwiają stworzenie praktycznie każdej strony – bloga, wizytówki, strony firmowej lub informacyjnej, galerii z portfolio, a nawet sklepu internetowego. Dzięki CMS nie musimy stawiać strony kompletnie od zera, pisząc ją kawałek po kawałku w kodzie PHP i HTML. Dostajemy gotowy, łatwy w instalacji fundament, na bazie którego możemy stworzyć swój wymarzony serwis. Systemy CMS od razu po instalacji oferują gotowy panel administracyjny, pozwalający zarządzać całą treścią na swojej stronie, a także posiadają określony zestaw startowych funkcji – możliwość tworzenia podstron, dodawania wpisów i komentarzy, umieszczania multimediów itp.

Wspomniane trzy CMS’y są dostępne całkowicie za darmo i możemy je bezpłatnie zainstalować na naszych serwerach, aby stworzyć swoją stronę. Koszt stworzenia strony nie ogranicza się jednak do samej licencji na użytkowanie danego CMS – trzeba przecież jeszcze umieć coś z tą stroną zrobić. Samo zainstalowanie CMS to tylko pierwszy krok, oprócz tego musimy dostosować wygląd strony (np. korzystając z darmowych lub płatnych motywów), dodać interesujące nas treści (kategorie i podstrony), a także rozbudować witrynę o potrzebne nam funkcje (np. przy użyciu tzw. wtyczek). I w tym miejscu na wierzch zaczynają wychodzić różnice pomiędzy tymi trzema systemami CMS – pomimo że wszystkie są darmowe, to w zależności od charakteru tworzonej strony i naszych potrzeb może zmienić się dostępność poszczególnych funkcji, łatwość zarządzania naszą stroną oraz – co najważniejsze – ostateczny koszt wdrożenia serwisu.

Dlaczego akurat te trzy CMS?

WordPress, Joomla i Drupal to systemy znane od lat, które trafiły na sam szczyt i należą dziś do najpopularniejszych CMS na całym świecie. Jeśli chcecie założyć swoją stronę, to ciężko polecić coś innego (wyjątkiem może być Prestashop, najpopularniejszy system zrobiony wyłącznie pod sklepy internetowe). Na tych systemach stworzone są strony internetowe takich gigantów, jak Forbes, CNN, Sony, Harvard University, Warner Bros., a nawet witryna Białego Domu. Wszystkie posiadają bardzo dobry zestaw podstawowych funkcji, który umożliwia wykonanie przeróżnych witryn, a także są bezpieczne, często aktualizowane i dostępne całkowicie za darmo.

Są jednak między nimi różnice, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z tworzeniem stron internetowych. Zły wybór może bardzo szybko się na nas odbić, gdyż może się okazać, że nie poradzimy sobie z zarządzaniem naszą stroną i nie będziemy mogli wprowadzić interesujących nas funkcji czy zmian (nawet, gdy są z pozoru łatwe).

Dlaczego warto wybrać WordPressa?

WordPress wystartował jako platforma do stworzenia własnego bloga, ale okazał się być dla użytkowników tak łatwy w obsłudze i jednocześnie elastyczny, że wkrótce stał się pełnoprawnym systemem CMS, który umożliwia tworzenie zarówno blogów, jak i stron firmowych, niewielkich sklepów internetowych, wszelkiej maści portfolio czy po prostu stron informacyjnych. WordPress jest najpopularniejszym systemem CMS na całym świecie – aktualnie działa na nim ponad 40% stron internetowych, opartych na systemach CMS, co w przeliczeniu na liczby daje ponad 60 milionów stron w Internecie. Oznacza to, że WordPress nie tylko stoi na podium, ale także zostawia daleko w tyle wszystkie pozostałe rozwiązania. Z czego więc wynika taka popularność tego systemu CMS i dlaczego warto go wybrać zamiast Joomli lub Drupala?

Idealny dla początkujących

Pierwszym powodem jest łatwość instalacji oraz prostota zarządzania WordPressem. WordPress jest łatwy – tak po prostu. Instalacja sprowadza się do przekopiowania plików na serwer FTP i wypełnienia kilku pól formularza (nazwa strony, adres e-mail administratora strony i dane do połączenia z bazą MySQL). Po paru minutach od razu otrzymujemy dostęp do intuicyjnego panelu administracyjnego, z poziomu którego „wyklikamy” sobie podstrony, dodamy nowe wpisy, zmienimy szablon i kolory strony oraz ewentualnie zainstalujemy wtyczki, które dodadzą nowe funkcje. Sam panel administracyjny jest niesamowicie przyjazny dla początkujących użytkowników, a nazewnictwo poszczególnych funkcji bardzo jasne i łatwe do zrozumienia.

Joomla i Drupal pod tymi względami są nieco trudniejsze. Ich panele administracyjne mogą odstraszyć początkującego użytkownika, a co więcej, wymagają często zrozumienia pojęć abstrakcyjnych, zwłaszcza w Drupalu, gdzie wszystkie treści to tzw. „node” (węzły), które dalej z kolei są klasyfikowane w poszczególne typy zawartości. Sprawia to, że Joomla i Drupal to niezbyt dobre wybory dla osób, które dopiero zaczynają zabawę z tworzeniem stron internetowych. Joomla nie jest aż tak skomplikowana jak Drupal, ale tu również znajdziemy znacznie więcej funkcji w panelu administratora, które mogą po prostu odstraszyć początkującego użytkownika. Rozkład funkcji również nie jest tak intuicyjny jak w przypadku WordPressa.

Zawiera wszystkie najpotrzebniejsze funkcje

Kolejnym plusem jest fakt, że WordPress domyślnie zawiera zestaw funkcji, z których możemy stworzyć większość stron internetowych. Posiada funkcję bloga i zakładkę „Wpisy”, gdzie użytkownik może dodawać nowości i artykuły na swoją stronę. Umożliwia stworzenie strony firmowej, gdyż wystarczy skorzystać z menu „Strony” i utworzyć jednym przyciskiem myszy stronę statyczną typu “O nas”, “Oferta” czy “Kontakt”. Wypełnienie stron zawartością jest również łatwe, gdyż otrzymujemy prosty edytor, w którym wprowadzamy treść strony podobnie, jak w edytorze tekstu typu Word.

Edytor umożliwia łatwe dostosowanie tekstu na stronie i wystylizowanie go w dowolny sposób za pomocą nagłówków, list numerowanych i nienumerowanych, akapitów czy kolorów. Wstawianie zdjęć jest równie proste, jak wstawienie zdjęcia do dokumentów – wystarczy otworzyć menu biblioteki mediów, przeciągnąć zdjęcie z komputera i wstawić je do tekstu.

Kolejną zaletą jest również zintegrowany system komentarzy. Jeśli chcemy, aby użytkownicy mogli się wypowiadać na naszej stronie, to nie musimy niczego więcej doinstalowywać – wbudowany system komentarzy jest domyślnie włączony i dostępny dla każdego wpisu. Użytkownicy mogą także rejestrować konta, a my możemy nimi zarządzać.

Joomla na tym polu nie ustępuje WordPressowi i tam również znajdziemy zestaw wielu funkcji, dzięki którym stworzymy gotową stronę internetową. Nie są one jednak aż tak dobrze rozbudowane pod kątem blogów, więc jeśli zależy nam na funkcji bloga / strony z artykułami, to WordPress może okazać się po prostu wygodniejszy, gdyż początkowo do tego właśnie został stworzony.

Drupal to z kolei zupełnie inna bajka – jego zaletą i jednocześnie ogromną wadą jest fakt, że wszystkie funkcje dostępne są w oddzielnych modułach. Domyślnie Drupal to tylko fundament, rdzeń (ang. core), na bazie którego budujemy całą resztę. Wszystkie dodatkowe elementy musimy ręcznie doinstalować jako oddzielne moduły. Moduły działają w tym wypadku jak klocki, z których składamy wszystkie funkcje strony. Nasza strona będzie tak duża, jak ilość klocków, które użyliśmy. Plusem tego rozwiązania jest to, że jak potrzebujemy małą stronę, to zainstalujemy tylko potrzebne moduły i system nie będzie obciążonymi zbędnymi funkcjami, z których nie korzystamy. Minusem jednak jest fakt, że Drupal jest przez to bardzo ciężki dla początkujących i wymaga czasu oraz zaangażowania.

Darmowe szablony

W WordPressie możemy w bardzo prosty sposób dostosować nie tylko treści na stronie, ale także wygląd całego serwisu. Zainstalowane domyślnie motywy posiadają opcję personalizacji, dzięki której łatwo zmienimy kolorystykę serwisu i czcionki, widząc wszystkie zmiany na podglądzie. Bardzo często z tego samego rozwiązania korzystają darmowe szablony, które pobierzemy z sieci – wtedy wprowadzenie swoich treści nawet do skomplikowanych wizualnie kompozycji jest niesamowicie łatwe, gdyż wpisujemy tylko tekst w odpowiednie pola i wybieramy zdjęcia oraz obrazki do podmiany. Co więcej, twórcy szablonów dodają swoje własne panele ustawień w WordPressie, w związku z czym po zainstalowaniu motywu nierzadko otrzymujemy nową zakładkę z ustawieniami wyglądu, w której możemy dostosować unikatowe dla danego szablonu opcje – np. cały układ strony głównej, zawartość poszczególnych bloków tekstowych, wygląd slidera ze zdjęciami itp. Niektóre elementy można całkowicie wyłączyć ze strony jednym kliknięciem myszy, dzięki czemu w WordPressie można wymarzoną stronę sobie “wyklikać” bez jakiejkolwiek znajomości HTML i CSS.

Istotna jest także ilość i jakość szablonów, które pobierzemy z sieci. Na tym polu WordPress wyróżnia się znacząco. Do WordPressa znajdziemy ogromną ilość darmowych szablonów, które w bardzo prosty sposób dostosujemy do własnych potrzeb. A nawet jeśli czegoś w nich brakuje, to dodamy brakujące elementy np. za pomocą wtyczek. Co więcej, są one utrzymane w  nowoczesnej stylistyce i zgodne z najnowszymi trendami, czego często nie można powiedzieć o szablonach do Drupala czy Joomli, które w darmowych odsłonach wydają się być nieco przestarzałe. Joomla i Drupal również są popularne, więc i dla nich znajdziemy w sieci sporo szablonów, jednak często jest tak, że nie dorównują one motywom z WordPressa. Są zwyczajnie w świecie gorszej jakości i wymagają od użytkownika więcej pracy. Za piękny szablon do Joomli i Drupala będziemy musieli bardzo często dodatkowo zapłacić.

Baza dostępnych wtyczek

WordPress posiada znacznie większą ilość wtyczek, które rozbudowują funkcjonalność naszej strony. Ich instalacja jest bajecznie prosta – nie musimy nawet kopiować żadnych plików na serwer FTP. W internetowej bazie WordPressa znajduje się obecnie ponad 42 000 wtyczek i dostęp do nich jest możliwy bezpośrednio z panelu administracyjnego naszej strony – wystarczy wejść do opcji “Wtyczki > Dodaj nową” i wyszukać interesujących nas rzeczy po słowach kluczowych, po kategoriach lub np. po nazwie.

Dzięki wtyczkom możemy dodać zupełnie nowe funkcje do naszej strony. Potrzebujesz dodać funkcję forum do swojej strony internetowej? Wystarczy, że doinstalujesz wtyczkę bbPress. Masz ochotę dodać funkcję sklepu internetowego w osobnej zakładce? Doinstaluj wtyczkę wooCommerce i od razu przejdź do dodawania produktów. A może chcesz dodać elementy wizualne, takie jak np. slider ze zmieniającymi się zdjęciami na stronie głównej? Nie musisz znać kodu HTML i PHP – wystarczy, że zainstalujesz wtyczkę i wybierzesz, w którym miejscu ma się wyświetlać, a następnie wskażesz zdjęcia do wyświetlenia. Dzięki przeogromnej ilości wtyczek możemy rozbudować naszą stronę o dowolne funkcje bez jakiejkolwiek znajomości kodu HTML, PHP czy JavaScript. A jeśli jakieś podstawy w tej dziedzinie mamy, to nawet wprowadzenie bardzo zaawansowanych zmian będzie dziecinnie proste.

Joomla i Drupal również posiadają dużo wtyczek i dodatków, jednak ta liczba jest znacznie mniejsza, przez co dodanie konkretnych funkcji może okazać się niemożliwe i wymagane będzie indywidualne rozwiązanie, co jest kosztowne. Co więcej, wtyczki są bardziej restrykcyjne co do kompatybilności z aktualną wersją systemu CMS niż w przypadku WordPressa, więc nawet jeśli coś znajdziemy, to może się okazać, że nie pasuje to do posiadanej przez nas wersji Joomli czy Drupala. W WordPressie nawet gdy dojdzie do takiej sytuacji, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że powstała już alternatywna wtyczka, kompatybilna z najnowszym wydaniem.

Łatwość aktualizacji

Strona internetowa musi być także bezpieczna. WordPress jest bardzo często aktualizowany i podniesienie naszego serwisu do wyższej wersji w większości przypadków nie stanowi żadnego problemu. Aktualizacje mogą być wykonywane nawet automatycznie. Dzięki temu dostajemy zawsze świeży zestaw wszelkich poprawek, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo naszej witryny i są łatwe w instalacji.

Joomla na tym tle wypada nieco gorzej – często aktualizacje do wyższej wersji są problematyczne i wymagają większej ingerencji użytkownika. Aktualizacja starszych serwisów o kilka wersji w górę może się okazać nawet niemożliwa ze względu na niekompatybilne wtyczki, które od dłuższego czasu nie były aktualizowane, a to z kolei oznacza wprowadzanie zmian na stronie. W WordPressie ten problem występuje znacznie rzadziej.

Drupal ze względu na swoją modułową i „klockową” strukturę również jest trudniejszy w aktualizacji, a na dodatek nie ma możliwości wykonywania automatycznych aktualizacji nawet samego rdzenia („core”). Sam proces aktualizacji jest znacznie trudniejszy i wymaga od użytkownika wykonywania większej ilości rzeczy (np. takich praktyk, jak ręczne wyłączanie modułów przed aktualizacją czy samodzielne przełączanie strony do trybu konserwacji).

Społeczność

Duża społeczność skupiona wokół WordPressa i jego popularność sprawiają, że nawet w przypadku problemów nie będzie kłopotu z ich rozwiązaniem. W Internecie znajdziemy tony poradników, które dotykają praktycznie każdej sfery WordPressa. Wystarczy, że skorzystacie z wyszukiwarki Google, w paru słowach opiszecie problem i dodacie frazę „Wordpress”, a gwarantuję wam, że odpowiedź na wasze pytanie znajdziecie wśród pierwszych pięciu wyników wyszukiwania.

Joomla i Drupal również są popularnymi systemami i też znajdziemy całkiem sporo porad, jednak systemy te zmieniały się dość mocno na przestrzeni lat. Znalezienie rozwiązania naszego problemu może nie być tak łatwe, a jak już coś znajdziemy, to może się okazać, że solucja nie pasuje do naszej wersji systemu CMS i musimy szukać dalej. Nie są to także systemy CMS nastawione na bardzo początkujących użytkowników, więc sama treść porad będzie skonstruowana inaczej i nastawiona na nieco bardziej zaawansowanych użytkowników. W takim wypadku nawet jeśli znajdziemy jakieś rozwiązanie, to nie zawsze będziemy w stanie je wdrożyć, gdyż konieczna może być znajomość języków kodowania.

Niski koszt stworzenia wymarzonej strony

Najważniejszym jednak plusem WordPressa jest finalny koszt stworzenia strony, który jest dużo niższy, niż w przypadku Joomli czy Drupala. Fakt, że ten CMS jest tak popularny sprawia, że w sieci znajdziemy tony darmowych szablonów i wtyczek, które możemy wykorzystać na naszej stronie bez uiszczania jakiejkolwiek opłaty. Twórcy szablonów wprost prześcigają się w tworzeniu coraz ładniejszych i łatwiejszych w personalizacji motywów, dzięki temu możemy skorzystać z darmowego szablonu, by na jego podstawie stworzyć piękną i funkcjonalną stronę. Podobnie jest z wtyczkami – ich ilość jest ogromna, więc nawet jeśli interesujący nas plugin jest płatny, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że znajdziemy dla niego darmową alternatywę.

W przypadku Joomli i Drupala sprawa jest już nieco inna. Sporo wtyczek jest płatnych lub udostępnianych z pewnymi ograniczeniami, które zdejmowane są dopiero po uiszczeniu opłaty. Jeśli więc chcemy po jakimś czasie dodać nową funkcję na naszej stronie, to niewykluczone, że będziemy musieli za nią zapłacić. Wtyczek jest też znacznie mniej, niż do WordPressa, więc nie zawsze znajdziemy interesujący nas plugin – a wtedy pozostanie nam skorzystanie z płatnych usług opartych na indywidualnych wdrożeniach, co jest bardzo kosztowne. Nawet jeśli dojdzie do podobnej sytuacji w WordPressie, to płatna pomoc będzie znacznie tańsza, niż w przypadku Joomli lub Drupala – system ten jest po prostu łatwiejszy i popularniejszy, a więc usługi są tańsze.

Podsumowanie

Powyżej przedstawiliśmy najważniejsze, naszym zdaniem, powody, dla których warto wybrać WordPressa. W żadnym wypadku nie mają one dowodzić wyższości tego systemu CMS nad pozostałymi – pokazują one po prostu, że WordPress jest zdecydowanie lepszy dla osób początkujących, które nie chcą inwestować dużej ilości pieniędzy w swój serwis. System ten jest bardzo łatwy w obsłudze i umożliwia samodzielne zarządzanie swoją witryną nawet przez osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z tworzeniem stron internetowych.

WordPress będzie więc świetnym wyborem dla osób początkujących. Dzięki ogromnej ilości darmowych szablonów, wtyczek i widgetów możemy stworzyć w bardzo krótkim czasie rozbudowany serwis, począwszy od bloga aż po sklep internetowy. Co więcej, jest bardzo prosty w obsłudze i w większości wypadków będzie zdecydowanie najlepszym wyborem. Nie wymaga od użytkownika znajomości żadnych języków kodowania.

Minusem WordPressa może być jego apetyt na zasoby naszego serwera. Jeśli przesadzimy z ilością wtyczek, a strona z biegiem czasu nam się mocno rozrośnie, to WordPress będzie wymagał nieco mocniejszego serwera, niż Joomla czy Drupal w podobnej sytuacji.

Joomla jest dobra do nieco bardziej rozbudowanych stron. Posiada zaawansowany interfejs, który może się okazać trudniejszy w nauce dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z panelami administracyjnymi. Co więcej, wprowadzenie zmian czy dodanie nowych funkcji do serwisu opartego na Joomli jest nieco trudniejsze – owszem, również sprowadza się często do zainstalowania modułu czy wtyczki, ale w praktyce okazuje się, że warto wiedzieć co nieco na temat kodowania i posiadać umiejętności potrzebne do wykonania ręcznych modyfikacji.

Drupal przez wielu jest uznany za najlepszy system CMS. Faktycznie, Drupal pod względem swoich możliwości jest zdecydowanie najpotężniejszym z całej trójki. Za jego pomocą możemy zrobić absolutnie każdą stronę internetową i zbudować od podstaw serwis szyty na miarę potrzeb. Niestety skutkuje to z tym, że Drupal jest po prostu ciężki w nauce. Wymaga zrozumienia pewnych koncepcji i przyjęcia zupełnie odmiennego podejścia. Zaleca się także, aby osoba zajmująca się Drupalem miała przynajmniej podstawową znajomość języków PHP oraz HTML, gdyż bez tego może być ciężko wprowadzić pożądane zmiany lub zidentyfikować problemy ze stroną.

Jeżeli zdecydowałeś się na wybór WordPressa, koniecznie zamów dedykowany dla niego hosting!

hosting

Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Błażej Starosta
Ma doświadczenie w tworzeniu oraz prowadzeniu stron WWW, od blogów aż po sklepy internetowe. Od lat uważnie śledzi rozwój WordPressa i jego wpływ na rynek twórców stron internetowych. Stara się być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami technologicznymi i dzielić się swoją wiedzą.

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.