Jak naprawić błąd „Maximum Execution Time Exceeded” w WordPressie?

„Maximum Execution Time Exceeded” – jak naprawić? Odpowiadając na to pytanie, warto wyjaśnić, że błąd ten jest spowodowany skryptem na stronie internetowej, który przekroczył maksymalny czas wykonywania względem tego, jaki czas został ustawiony bezpośrednio na serwerze. Jest to bardzo powszechny problem, zwłaszcza wśród użytkowników WordPressa. Wystarczy dokonać odpowiedniej zmiany w pliku konfiguracyjnym PHP na serwerze, aby przywrócić stronę do działania.

Najważniejsze informacje:

1. Błąd „Maximum Execution Time Exceeded” ten jest spowodowany skryptem na stronie internetowej, który przekroczył maksymalny czas wykonywania względem tego, jaki czas został ustawiony bezpośrednio na serwerze.
2. Parametr max_execution_time definiowany jest w pliku konfiguracyjnym PHP na serwerze.
3. W Lh.pl na serwerze współdzielonym maksymalna wartość max_execution_time wynosi 300.

Komunikat może pojawić się bezpośrednio w kokpicie WordPressa lub po wejściu na stronę internetową, a wygląda następująco:

błąd „Maximum Execution Time Exceeded” w WordPressie

Maximum Execution Time Exceeded” – jak naprawić?

Naprawienie błędu rozpocznij od zalogowania się na serwer FTP. Możesz to wykonać za pomocą jednego z programów np. FileZilla lub poprzez SSH. Po zalogowaniu odnajdź główny katalog z plikami strony internetowej i zweryfikuj, czy jest tam dostępny plik .user.ini, jeżeli nie to należy go utworzyć od nowa.

W pliku tym zmień / dodaj parametr max_execution_time i ustaw jego wartość na 300.

Domyśla wartość tego parametru jest ustawiona automatycznie odpowiednio do posiadanej wersji PHP zgodnie z:

Parametry PHP w zależności od wersji

Natomiast wartość maksymalna jaka może zostać ustawiona na serwerze współdzielonym w LH.pl wynosi 300 i nie jest ona zależna od posiadanej wersji PHP, ani od posiadanego pakietu hostingowego.

Sprawdź, parametry bezpieczeństwa hostingu współdzielonego

W zależności od konfiguracji usług, parametr ten możesz mieć także zdefiniowany w pliku wp-config.php. Warto zajrzeć do tego pliku i zweryfikować jego ustawienia. Plik ten znajduje się w głównym katalogu z plikami strony www.

W zależności od hostingodawcy max_execution_time może być także definiowany w pliku .htaccess i w takim przypadku zmianę jego konfiguracji należy dokonać właśnie w tym pliku.

Weryfikacja logów i optymalizacja strony

Jeżeli powyższa metoda nie przyniosła efektu, a błąd nadal się pojawia to skontaktuj się z hostingodawcą. Być może konieczne będzie zweryfikowanie acces log php, jak również obciążenia. Istotne jest również ustalenie przyczyny, co powoduje tak duże obciążenie strony, jak również w jakich aspektach warto przyjrzeć się jej optymalizacji.

Dodatkowo warto upewnić się, że posiadasz zainstalowane bieżące aktualizacje zarówno samego WordPressa, jak również wszelkich jego komponentów. Czasami nieaktualna lub wadliwa wtyczka może przyczynić się do zwiększenia zużycia zasobów i czasu, jaki jest potrzebny na wykonanie skryptu. Dobrą praktyką jest także usunięcie nieaktualnych wtyczek, aby nie obciążały dodatkowo strony.

Podsumowanie

Zmiana parametru max_execution_time w większości przypadków przynosi natychmiastowy rezultat i strona ładuje się poprawnie. Niestety jest to przeważnie rozwiązanie tymczasowe, gdyż problem z obciążeniem strony nie został rozwiązany. Warto poddać weryfikacji logi i przyjrzeć się optymalizacji strony internetowej.

1. Co oznacza błąd „Maximum Execution Time Exceeded”?
Błąd ten jest spowodowany skryptem na stronie internetowej, który przekroczył maksymalny czas wykonywania względem tego, jaki czas został ustawiony bezpośrednio na serwerze.

2. Ile maksymalnie wynosi max_execution_time w LH.pl?
Maksymalna wartość, jaką możesz ustawić na serwerze współdzielonym wynosi 300. Wartość ta jest podana w sekundach, a zatem czas wykonania jednego skryptu powinien zakończyć się w 5 min.

3. Gdzie zmienić parametr max_execution_time?
Zmiany wartości tego parametru musisz dokonać w pliku konfiguracyjnym PHP. Co do zasady jest to .user.ini, natomiast w zależności od konfiguracji usługi oraz hostingodawcy może to być też wp-config.php albo .htaccess.
Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.