LH.pl · Dział pomocy
Za sprawą mało wydajnego serwera niejedna witryna spadła w rankingu Google. Utracone też zostały liczne szanse na konwersję. Niestety, właściciele stron i sklepów e-commerce zazwyczaj nie zdają sobie z tego sprawy. Dziś więc nieco przybliżę temat hostingu oraz jego wpływu na widoczność i użyteczność strony internetowej.
Dlaczego hosting jest ważny?
Już sam rodzaj serwera, na jaki się zdecydujesz, może mieć wpływ na działanie strony internetowej, a także na jej widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania.
Kilka dni temu o znaczenie hostingu zapytałam Jeremiasza Kucharskiego ‒ web developera i programistę z 1stplace.pl, który o działaniu stron www i sklepów e-commerce wie bardzo, bardzo dużo.
Z doświadczenia wiem, że właściciele stron i sklepów e-commerce często mają wątpliwości czy wybrać hosting współdzielony, czy dedykowany. Nie zawsze jednak wiedzą, jakie wady i zalety ma każde z rozwiązań.
Zasoby hostingu współdzielonego dzielisz z innymi użytkownikami. Obowiązują więc limity, po których przekroczeniu strona zwolni. Może się tak stać również wtedy, gdy maszyna będzie przeciążona (duża liczba odwiedzin stron www znajdujących się na danym serwerze).
Zasobów serwera dedykowanego nie musisz z nikim dzielić. Powinieneś jednak pamiętać, że w większości przypadków taki hosting należy samodzielnie skonfigurować ‒ choć na rynku działają firmy, które oferują dodatkowe wsparcie w tej kwestii, jedną z takich firm jest Lh.pl.
W zależności od możliwości konfiguracji, możesz instalować moduły php, które pozwalają na pewne modyfikacje, a co za tym idzie, dostosowanie serwera do indywidualnych potrzeb (a to duży plus).
Ale tutaj pojawia się problem. Jeśli nie masz specjalistycznej wiedzy, a hostingodawca nie zapewnia pomocy, konieczna może okazać się współpraca z działem dev ops ‒ a to dość kosztowna sprawa. Ponadto serwer dedykowany generuje większe koszty niż współdzielony.
O znaczenie hostingu zapytałam także Macieja Kałużnego, specjalistę SEO, także z 1stplace.pl, który na co dzień przeprowadza prace w obrębie stron www znajdujących się na różnych typach serwerów o zróżnicowanej wydajności.
Hosting wpływa na szybkość ładowania strony oraz na metryki Core Web Vitals. Od jakości serwera zależy też bezpieczeństwo witryny (a bezpieczeństwo danych, zasobów jest niezmiernie ważne). Kolejna sprawa to przerwy w działaniu strony, awarie ‒ im częstsze, tym gorzej dla widoczności strony (roboty wyszukiwarki Google, napotykając niedziałającą stronę, nie będą promowały jej w rankingu wyszukiwania). Częste przerwy w działaniu strony to także większe ryzyko utraty konwersji.
Hosting a widoczność strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania
Przyjrzyjmy się bliżej kwestiom związanym z hostingiem, działaniem i widocznością strony www oraz jej użytecznością dla Twoich klientów.
Łatwa instalacja popularnych systemów CMS
Strony internetowe w większości budowane są w oparciu o system CMS ‒ do najpopularniejszych rozwiązań należą WordPress i Prestashop. Są to systemy przyjazne dla użytkownika, dające duże możliwości w zakresie optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek internetowych i UX.
Jeśli decydujesz się na stronę zbudowaną w oparciu o CMS (a następnie działania marketingowe, takie jak np. pozycjonowanie), dobrym wyborem będzie hosting z instalatorem aplikacji. Nawet dobrze zoptymalizowana strona nie będzie działać poprawnie na źle skonfigurowanym serwerze, warto więc dopilnować, by na tym etapie nie pojawiły się błędy.
LH.pl oferuje bezpieczny autoinstalator WordPressa . Instalator pomoże Ci poprawnie zainstalować stronę, co zminimalizuje ryzyko problemów konfiguracyjnych i wydajnościowych.
Wybierając hosting, sprawdź także, jak rozbudowane są panel klienta oraz panel administratora. Czy są intuicyjne w obsłudze? Przyjazne panele ułatwią Ci prowadzenie wielu działań.
Hosting a Core Web Vitals
Dobrze skonfigurowana i zoptymalizowana strona to wyższe wskaźniki Core Web Vitals, które zaliczane są do czynników rankingowych. Metryki CWV to między innymi:
LCP ‒ największe wyrenderowanie treści
LCP, czyli Largest Contentful Paint, to czas potrzeby na wyrenderowanie największego, znajdującego się na stronie www elementu. Może to być treść, grafika, wideo. LCP poniżej 2,5 sekundy to bardzo dobry wynik.
FID ‒ opóźnienie przy pierwszym ładowaniu
FID (First Input Delay) to czas, po którego upłynięciu można wykonać pierwsze działania na stronie www. FID nie powinien wynosić więcej niż 100 milisekund.
CLS ‒ stabilność wizualna witryny
CLS (Cumulative Layout Shift) to stabilność wizualna strony www, to niezgodne z intencją użytkownika przesunięcia elementów.
Pozostałe wskaźniki Core Web Vitals to: TTFB (Time to First Byte), FCP (First Contentful Paint), TTI (Time to Interactive), TBT (Total Blocking Time).
Lokalizacja serwera a prędkość działania strony
Na pozycje stron internetowych w Google wpływa także lokalizacja serwera. Tutaj należy wspomnieć o jednej z wyżej wymienionych metryk Core Web Vitals – o TTFB.
TTFB, czyli Time to First Byte, oznacza czas mierzony od wpisania zapytania przez użytkownika do momentu otrzymania odpowiedzi. Jak nietrudno się domyślić, im niższy wskaźnik TTFB, tym lepiej, zarówno pod kątem SEO, jak i UX.
Jeśli prowadzisz firmę w Polsce, dobrym wyborem będą serwery zlokalizowane w Polsce. Wysyłanie zapytania na serwer znajdujący się w innym kraju, trwa dłużej. Wydłuża to czas oczekiwania na załadowanie strony, co niestety może zniechęcić użytkownika i sprawić, że odwiedzi on konkurencyjne witryny.
Dobry kontakt, sprawna obsługa klienta
Sklep e-commerce, strona www pracują przez cały czas ‒ powinny więc działać bezawaryjnie. Problemy z dostępnością strony mogą sprawić, że stracisz klientów, a jeśli problem będzie się powtarzał, odnotujesz spadek widoczności. Crawl budget także może się zmniejszyć (na crawl budget składają się częstotliwość, z jaką crawlery i boty indeksują Twoją stronę www, a także liczba podstron, które mogą być zaindeksowane jednorazowo).
Niestety awarie się zdarzają ‒ i to z różnych powodów. Warto więc wybrać hosting zapewniający obsługę 24/7h, dedykowany support i system ticket online. Jeśli problem z dostępnością strony znajdował się będzie po stronie hostingu, otrzymasz sprawną pomoc.
Dobrze zwrócić uwagę na tę kwestię. Nie każdy hosting zapewnia odpowiednie wsparcie, w niektórych przypadkach na odpowiedź czeka się bardzo długo.
Bezpieczeństwo strony, sklepu e-commerce
Wybierając hosting, upewnij się, czy strona będzie na nim bezpieczna. Niedostateczne zabezpieczenia zwiększają ryzyko częstych awarii strony, ataków hakerskich. Ma to konsekwencje nie tylko w postaci spadku w rankingu Google i niskiego crawl budżetu (a w niektórych przypadkach wyindeksowania strony), ale także utraty danych i cennych zasobów, braku możliwości realizacji zamówień i kontaktu z klientami, spadku konwersji.
Ochrona danych, certyfikat ssl, kopie zapasowe to podstawa. Ważna jest również fizyczna ochrona ‒ bezpieczne data center (znajdujące się na przykład w podziemiach, w bunkrach, a nawet na statkach), systemy kamer, dobrze zabezpieczone komputery (na przykład na wypadek pożaru, ataku terrorystycznego).
Możliwość edycji plików strony .htaccess i robots.txt.
Edycja pliku .htaccess umożliwia zwiększenie szybkości strony, przygotowanie przekierowań, tworzenie przyjaznych adresów url (bez końcówek .html .php, index.php). Przyjazne adresy url są czynnikiem rankingowym, a także ułatwieniem dla użytkowników. Odwiedzający, już na podstawie samego adresu wie, jaka jest ogólna zawartość danej podstrony.
Plik robots.txt zawiera informacje dotyczące podstron, które mogą być odwiedzane przez roboty, jak i tych, do których chcemy zablokować dostęp. Blokada dostępu dotyczy podstron, które nie są istotne pod kątem seo, na przykład takich, jak panel administratora, regulamin, koszyk.
Podsumowując, wybór hostingu jest bardzo ważny – ważniejszy niż wydaje się wielu właścicielom stron internetowych i sklepów e-commerce. Hosting zapewnia bezawaryjne działanie strony, bezpieczeństwo witryny i odwiedzających ją użytkowników, wpływa na prędkość ładowania witryny. Jest istotny zarówno jeśli chodzi o SEO, jak i UX, warto więc zdecydować się na usługi zaufanego hostingodawcy.