WordPress – co to jest? Wszystko, co musisz wiedzieć o tym CMS

Co to jest WordPress

W związku wydarzeniami na świecie, jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich trzech lat coraz więcej firm decyduje się na przeniesienie swojej działalności do sieci. W wielu przypadkach oznacza to konieczność posiadania własnej strony lub sklepu internetowego. Jak się okazało, w przypadku niektórych firm działania online przyniosły wiele korzyści. Jednak dla początkujących użytkowników sam fakt przeniesienia się do sieci może wydawać się dość skomplikowany. Obecnie istnieje jednak wiele ciekawych i bezpłatnych rozwiązań, które pozwolą na szybkie stworzenie strony internetowej. Jednym z nich jest WordPress. W tym poradniku dowiesz się, co to jest WordPress i do czego służy. 

Co to jest WordPress? 

WordPress to tzw. CMS, czyli system zarządzania treścią (Content Management Service). Najprościej mówiąc jest darmowym rozwiązaniem, które pozwala na łatwe tworzenie stron internetowych. To fundament, dający podstawowe funkcjonalności zarządzania stroną bez wiedzy programistycznej, takie jak dodawanie wpisów, podstron, zdjęć, czy też ogólne zarządzanie treściami na stronie. W WordPressie nie musisz edytować kodu strony, aby opublikować nowy wpis, dodać zdjęcie czy zmienić treści na podstronach – wszystko zrobisz za pomocą wygodnego panelu zarządzania stroną, korzystając z wizualnego edytora.

Pierwotnie WordPress był przeznaczony do tworzenia stron opartych o publikacje wpisów i artykułów, czyli blogów. Z biegiem czasu został on jednak rozbudowany, a dzięki dostępności wtyczek rozszerzających funkcje WordPressa stał się rozwiązaniem, z którego obecnie korzystają największe firmy. WordPress opiera się o darmową licencję General Public License co oznacza, że:

  • nie ponosisz kosztów w związku z jego instalacją (powala na tworzenie stron zarobkowych)
  • masz możliwość skonfigurowania go według własnych potrzeb za pomocą wielu dostępnych funkcji i dodatków

Działanie WordPressa opiera się o jeden z podstawowych języków programowania jakim jest PHP.  Dodatkowo wykorzystuje MySQL, Java Script, HTML i CSS. Istotne jest jednak, że tworząc stronę na WordPressie nie musisz znać wszystkich powyższych funkcjonalności. 

Historia WordPressa

WordPress to system zarządzania treścią, który powstał w 2003 roku dzięki Mattowi Mullenwegowi i Mike’owi Little. Jest to najpopularniejszy system zarządzania treścią na świecie, który umożliwia instalację WordPressa na swoim serwerze oraz obsługę stron www za pomocą cms WordPress. WordPress oferuje nieograniczone możliwości dostosowania swojej strony wordpress poprzez optymalizację pod kontem wyszukiwarek, a także panel administracyjny do łatwej obsługi treści.

WordPress pozwala użytkownikom blogować i zarządzać treścią na swojej stronie bez konieczności posiadania znajomości php i mysql. Co ważne, WordPress jest darmowy i dostępny do zainstalowania również na platformie wordpress.com, gdzie można wyświetlać i obsługiwać witryny WordPress.

WordPress ma bogatą historię, zaczynając od tego, że WordPress stał się systemem zarządzania treścią na stronie, który nie wymaga żadnych specjalistycznych umiejętności. Dzięki swojej popularności i czym jest WordPress, WordPress miał duży wpływ na rozwój stron wordpress oraz system zarządzania treścią na całym świecie.

Zalety WordPressa

Jak każde rozwiązanie, tak i wykorzystanie WordPressa posiada pewne zalety, które przemawiają za tym, że jest on tak lubiany i popularny wśród użytkowników. Do jego zalet zaliczymy przede wszystkim:

  • intuicyjny i prosty w obsłudze – nie bez powodu WordPress jest jednym z najpopularniejszych CMS. Jego podstawowym atutem jest prosty i wygodny interfejs, a wiele operacji jesteśmy w stanie wykonać w kilka chwil. Nie musisz posiadać wiedzy z zakresu PHP czy też HTML, aby stworzyć prostą stronę internetową. 
  • funkcjonalność – WordPress oparty jest o darmowe oprogramowanie typu open-source. Sam silnik WordPressa, jak również wtyczki i motywy rozwijane są przez wielu wolontariuszy z całego świata. Codziennie tworzone są także nowe dodatki, które mają na celu zwiększenie jego funkcjonalności. 
  • responsywność – wraz z rosnącym wykorzystaniem urządzeń mobilnych do przeglądania sieci, tworzenie witryny przyjaznej urządzeniom mobilnym stało się priorytetem. Większość motywów WordPress jest responsywna, więc użytkownicy nie muszą dostosowywać stron do różnych rozdzielczości ekranu.
  • przyjazny SEO – WordPress jest bardzo przyjazny dla SEO. Dodatkowo jest napisany przy użyciu wysokiej jakości kodu co sprawia, że Google i inne wyszukiwarki go lubią. Strony oparte o WP mają większe predyspozycje do uzyskiwania w wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. WordPress jest zbudowany zgodnie z myślą o standardach SEO. Ponadto jest przyjazny dla urządzeń mobilnych.
  • wtyczki / szablony / motywy – korzystając z WordPressa masz do dyspozycji mnóstwo dodatków, zarówno płatnych, jak i bezpłatnych. Czasami wystarczy instalacja innego motywu, aby całkowicie odmienić wyląd strony. Pamiętaj jednak, aby przed instalacją upewnić czy się czy dany dodatek posiada bieżące aktualizacje oraz czy jest kompatybilny z samą wersją WordPressa, jak i jego komponentami. 

WordPress – wady

WordPress jest jedną z najpopularniejszych platform do tworzenia stron internetowych. Jednak, podobnie jak każde narzędzie, ma swoje wady. Jedną z nich jest częsta konieczność aktualizacji wtyczek i motywów, co może być uciążliwe dla użytkowników. Ponadto, WordPress może być narażony na ataki hakerskie, jeśli nie są regularnie instalowane aktualizacje zabezpieczeń. Kolejną wadą jest konieczność korzystania z dodatkowych wtyczek do wielu zaawansowanych funkcji, co może prowadzić do spowolnienia strony. Na dodatek, WordPress może być czasochłonny w obsłudze dla osób, które nie są zaznajomione z jego interfejsem. Jednak mimo tych wad, WordPress nadal jest jednym z najlepszych narzędzi do tworzenia stron internetowych ze względu na swoją elastyczność, dostępność szerokiej gamy motywów i wtyczek oraz przyjazny interfejs dla użytkowników bez znajomości kodowania.

Zastosowanie

Ten popularny CMS wykorzystywany jest zarówno przez początkujących użytkowników, jak i duże firmy webdeveloperskie. Warto jednak pamiętać, że każde nawet najlepsze rozwiązanie posiada także pewne wady. Do aspektów, na które należy zwrócić dużą uwagę podczas korzystania i zarządzania WP to bieżące aktualizacje. Hakerzy bardzo często wykorzystują luki w kodzie wtyczek, motywów, aby zainfekować stronę, więc posiadając witrynę na WordPressie należy dbać o jej biężace aktualizacje.

Korzystając z wordpress.org musisz posiadać także hosting, na którym dokonasz instalacji WP. Istnieje jednak wiele ofert hostingu WordPress, którego cena jest atrakcyjna. Dodatkowo warto posiadać własna domenę, czyli nazwę strony internetowej. Mimo, że są to koszty, jakie musisz ponieść z rozpoczęciem swojej przygody z WordPressem, to nie są one wysokie. 

Hosting WordPress ze WWWsparciem na dobry start

Podsumowanie

WordPress to popularny i stabilny CMS, który oferuje ogromne możliwości rozbudowy i konfiguracji stron internetowych. Jest to darmowe narzędzie, które nie wymaga specjalnej wiedzy programistycznej, jeśli użytkownik chce stworzyć prostą stronę internetową. Ponadto rozległa społeczność WP i możliwość zasięgnięcia porady u twórców motywów sprawiają, że jest to bardziej intuicyjne i łatwe w użyciu narzędzie dla każdego. Chociaż istnieją wady, które można znaleźć w każdym innym CMS-ie, warto wybrać tę platformę. Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na pytanie co to jest WordPress i do czego służy.

Przeczytaj także:

Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.