Serwer Apache i LiteSpeed – który jest szybszy?

Apache czy LiteSpeed?

Wybierając hosting pod WordPressa spotkałeś się z pewnością z serwerami opartymi o dwa rodzaje oprogramowania – Apache i LiteSpeed. Być może nawet przeczytałeś, że hosting z LiteSpeedem zagwarantuje Ci dużą większą wydajność i prędkość Twojej strony WWW. Czy to prawda? Okazuje się, że Apache może być szybszy od LiteSpeeda i mamy na to dowody! 

Zanim przejdę do szczegółów wykonanych przeze mnie testów wydajności hostingów, zacznę od wyjaśnienia czym jest Apache, LiteSpeed i jakie są między nimi różnice. 

Apache vs. LiteSpeed

Apache jest to najbardziej popularny serwer open source, współpracujący zarówno z systemem operacyjnym Linux, jak i Windows. Ze względu na uniwersalność, jest szeroko wykorzystywany w usługach hostingowych. 

Serwer LiteSpeed to natomiast młodsze, komercyjne (na płatnej licencji) oprogramowanie serwerowe. Swoją popularność zyskuje dopiero od kilku lat, stale zdobywając nowych zwolenników. 

LiteSpeed jest “przerobionym” kodem Apache, powielającym jego najważniejsze funkcje, tj. wsparcie dla .htaccess, czy obsługę mod_security i mod_rewrite. Samo wczytywanie pliku .htaccess na LiteSpeedzie odbywa się jednak inaczej niż w przypadku Apache – używany jest do tego celu .htaccess caching. Mimo różnic, oba oprogramowania są kompatybilne z popularnymi CMSami.

Apache czy LiteSpeed dla WordPressa

W wymaganiach serwerowych najpopularniejszego CMSa na rynku znajdziemy rekomendację dwóch silników – Apache i Nginxa. Jak widać, LiteSpeed nie jest rozwiązaniem proponowanym przez WordPressa w oficjalnej dokumentacji.

apache i litespeed - wymagania wordpressa

Bardzo często w poradnikach o WordPressie można trafić na informację, że jedyną słuszną wtyczką do cache jest LiteSpeed Cache. Jest to wtyczka kompatybilna z silnikiem LiteSpeed i skorzystać z niej można jedynie na hostingach, które są oparte o oprogramowanie LiteSpeed. Musisz jednak wiedzieć, że nie to jedynie opinia, a nie fakt. 🙂 W repozytorium WordPressa znajdziesz wiele wtyczek do cache, takich jak: WP Fastest Cache, W3 Total Cache, czy WP Super Cache, czy WP Optimize, które także spełnią swoją rolę.

Apache czy LiteSpeed dla PrestaShop

Podobne informacje znajdziemy zaglądając do wymagań PrestaShop.

Skąd zatem ta popularność Litespeed jako silnika idealnego dla WordPressa, WooCommerce czy PrestaShop? 

LiteSpeed szybki jedynie z nazwy

Przygotowując się do przygotowania tego artykułu przeczytałam w sieci wiele treści na temat LiteSpeeda. Wiele z nich rozpoczynało się od słów “LiteSpeed, jak sama nazwa wskazuje, jest lekki i szybki” lub “LiteSpeed jak wskazuje jego nazwa – gwarantuje nam znakomitą wydajność”. Czy możemy jednak wyciągać wnioski na podstawie samej nazwy? Dla mnie to zbyt mało, dlatego wykonałam test hostingów WordPress, opartych o LiteSpeed i Apache.

Test hostingu WordPress z Apache i LiteSpeed

Aby w pełni zbadać prędkość i wydajność WordPressa na serwerze opartym o oba typy oprogramowania, przetestowałam 4 różne konta hostingowowe. Konta te należały do 4 różnych, wiodących na rynku dostawców hostingu. 

Paczka testowa

Do testów wykorzystałam:

  • Stronę na WordPressie – standardową instalację (motyw, kilka popularnych wtyczek, brak wtyczki do cache). Paczkę z tym samym WordPressem umieściłam na wszystkich hostingach. 
  • Hosting – wybrałam 4 konta hostingowe, w pakietach polecanych przez hostingodawców jako rekomendowane pod WordPressa. Pierwsze 2 z nich oparte są o LiteSpeeda, a pozostałe 2 o silnik Apache. Jeśli dostawca rekomendował więcej niż jeden pakiet pod WordPressa – wybrałam najtańszy z oferty. Jednym z serwerów na Apache jest nasz hosting WWW w pakiecie KIWI, konkurentów ukryliśmy natomiast pod nazwami A2, L1 i L2. Wszystkie pakiety, które przetestowałam pochodziły z ofert czołowych graczy na polskim rynku hostingowym. 
  • Wersja PHP – każdy z testowanych hostingów miał skonfigurowaną tę samą wersję PHP (7.4). Nie zdecydowałam się na wybór wersji 8.0 ze względu na kompatybilność benchmarku PHP, który nie współpracuje z najnowszą wersją PHP.
  • Rozwiązania “out of the box” – testowałam konfigurację hostingu po uruchomieniu serwera, nie wprowadzałam żadnych zmian w ustawieniach serwera, nie wpisywałam dyrektyw do .htaccesa, ani nie modyfikowałam zaawansowanych parametrów PHP. Wszystko po to by jak najlepiej odwzorować potrzeby, ale i zachowania standardowego użytkownika, właściciela strony na WordPressie.

Metodologia testów hostingu

W testach hostingów sprawdziłam:

  • Prędkość załadowania strony WWW i TTFB (czas odpowiedzi serwera) – test został wykonany 2x na każdym koncie hostingowym. Strony testowane były o tej samej porze dnia za pomocą narzędzia GTMetrix (z Londynu).
  • Wydajność hostingu – test wykonałam za pomocą PHP Benchmark, skryptu, który symulował wykonanie typowych operacji PHP. Jego celem było sprawdzenie prędkości wykonywania operacji po stronie serwera.

Test hostingu Apache i LiteSpeed – wyniki

Apache vs. LiteSpeed – prędkość ładowania strony WWW i parametr TTFB (czas odpowiedzi serwera)

Na wykresach prezentuję Ci wyniki testów prędkości ładowania WordPressa i parametru TTFB, czyli czasu odpowiedzi serwera. Każdy test został wykonany dwukrotnie. Szczegółowe dane znajdziesz pod wykresami.

Fully Loaded Time – czas załadowania strony [s] na testowanych hostingach

Najlepszy wynik osiągnął hosting KIWI w LH.pl. Hosting ten korzysta z Apache, a strona załadowała się na nim w 1,4 sekundy. Drugi pakiet hostingu oparty o Apache (A2) także osiągnął dobre wyniki – 1,8 sekund w obu powtórzeniach. Hostingi na LiteSpeed (L1 i L2) poradziły sobie nieco gorzej, osiągając czas od 2 do 3,1 sekundy.

TTFB – czas odpowiedzi serwera [s] na testowanych hostingach

W testach czasu odpowiedzi serwera (parametru TTFB) ponownie zwycięzcą okazał się hosting KIWI w LH.pl, osiągając czas 0,414 sekundy w obu testach. Dobry wynik uzyskał także hosting L1, oparty o oprogramowanie LiteSpeed – 0,432 i 0,467 sekundy. Nieco gorzej poradziły sobie dwa pozostałe hostingi – A2 i L2. Nie mamy tutaj prostej zależności, która pozwoliłaby nam jednoznacznie stwierdzić, że Apache jest szybszy niż LiteSpeed, lub odwrotnie – LiteSpeed jest szybszy niż Apache.

Hosting Apache

Hosting LiteSpeed

Apache i LiteSpeed – benchmark PHP

Na wykresie znajdziesz wyniki testów wykonanych za pomocą skryptu PHP Benchmark. Każdy test został powtórzony dwukrotnie. Składowe czasu “Total time” znajdziesz pod wykresem.

Czas wykonania skryptu PHP Benchmark [s] na testowanych hostingach

Najszybciej z wykonaniem skryptu PHP Benchmark uporał się hosting w LH.pl, osiągając czasy – 0,475 i 0,462 sekundy. Całkiem nieźle ze skryptem poradził sobie drugi z testowanych hostingów Apache – A2 (0,646 i 0,651 sekundy). Nieco gorzej wypadły hostingi na LiteSpeed, osiągając czasy zbliżone do 1 sekundy lub nawet jak w przypadku hostingu L1, ok. 1,5 sekundy.

Hosting Apache

Hosting LiteSpeed

Apache i LiteSpeed – który szybszy?

Wykonane testy jasno pokazują, że samo oprogramowanie zastosowane na serwerze nie decyduje o prędkości i wydajności strony internetowej. Wyniki, które otrzymałam skutecznie obalają mit LiteSpeeda jako jedynego słusznego rozwiązania dla WordPressa. Jak widać, dobre wyniki wydajności serwera i prędkości strony otrzymałam głównie na serwerach z Apache, choć nie zawsze było to regułą.

Wykluczając już wpływ samej optymalizacji strony (testy oparłam bowiem wszędzie o tego samego WordPressa), widać, że to nie silnik serwera decyduje o prędkości strony, a zastosowana konfiguracja, procesory i dyski. Nawet najlepiej zoptymalizowany WordPress umieszczony na serwerze z LiteSpeed nie będzie działał szybko, gdy pod maską będzie działał wolny i przestarzały serwer.

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Aneta Rutkowska
Lubi gdy wszystko działa, a najlepiej jeżeli działa szybko. W szczególności strony internetowe. Pomaga użytkownikom WordPressa zrozumieć go lepiej. Gdyby fizycy mieli taką umiejętność wyjaśniania skomplikowanych rzeczy, wszyscy rozumielibyśmy fizykę kwantową. Na co dzień koordynuje różne procesy w najlepszej firmie hostingowej w Polsce – LH.pl.

2 komentarze

  1. Dziękuję za poruszenie tego ważnego tematu. Wydajność CPU jest często pomijana przez klientów hostingu a to błąd, bo procesor ma ogromny wpływ na wydajność – tym bardziej tam gdzie najbardziej tego potrzebujemy w sklepach internetowych gdzie często nie można polegać na prostej sztuczce jaką jest cache. Wykonywałem identyczne testy wydajności PHP i rozbieżność wyników u różnych dostawców jest ogromna. W tym teście serwery KIWI faktycznie osiągają dobre wyniki. Otwartość na nowe technologie jest ważna ale w przypadku serwerów HTTP zawsze warto stawiać na Apache i nginx. Tylko te dwa serwery HTTP są brane pod uwagę w testach nowych wersji WordPress. Są też zgodne “ideologicznie”, bo Apache i nginx tak jak WordPress są open-sourcowe 🙂

    • Zgadzam się, niestety często to, co działa “pod maską” serwera jest pomijalne albo znika pod falą marketingowych sloganów. I mimo, że marketing jest mi bliski, wolę twarde testy i wyniki w liczbach. 😉

Możliwość komentowania została wyłączona.