Jak zrobić backup WordPressa

Kopię zapasową (backup) strony powinien robić każdy właściciel WordPressa. Backup to kompletna kopia wszystkich plików strony oraz bazy danych.
Posiadanie backupu WordPressa może uchronić Cię przed utratą cennych danych ze swojej witryny, czy nawet całkowitą utratą strony WWW.

Kiedy backup się przyda?

Potrzebę posiadania backupu najdotkliwiej odczuwają ci, którzy w wyniku działań na stronie uszkodzili jej pliki i nie mieli skąd ich przywrócić. Do uszkodzenia strony może dość chociażby podczas aktualizacji WordPressa, motywów lub wtyczek. Jeżeli np. wersja wtyczki, którą zaktualizujesz jest niezgodna z wersją WordPressa, mogą zacząć pojawiać się błędy lub treść dodana za pomocą tej wtyczki może całkowicie zniknąć ze strony.
Backup przydaje się także w przypadku zawirusowania strony, o czym szerzej pisaliśmy w tym wpisie.

Kopia zapasowa może Ci pomóc także, gdy w wyniku jakiś zmian w WordPressie, uszkodzisz jego pliki. Takie ryzyko dotyczy szczególnie osób, które samodzielnie edytują kod WordPressa, motywu i wtyczek, bez zachowania dobrych praktyk.
Strona może się uszkodzić także po zainstalowaniu słabej jakości dodatku, dla przykładu, zainfekowanej wtyczki z niepewnego źródła.

To tylko kilka czarnych scenariuszy. Wniosek jest jednak jeden – powinieneś mieć backup swojej strony. To podstawowe zabezpieczenie Twojego WordPressa.

Backup po stronie hostingodawcy

Dobry hostingodawca powinien zapewnić klientom regularny backup wszystkich plików znajdujących się w kontach hostingowych. W LH.pl wykonujemy codzienną kopię zapasową wszystkich plików i przechowujemy ją na serwerach backupowych przez 30 dni. Oznacza to, że w przypadku awarii możesz pobrać kopię strony maksymalnie sprzed 30 dni. Sprawdź jak przywrócić stronę z backupu w LH.pl.

Prócz backupu gwarantowanego przez hostingodawcę warto posiadać także własne kopie zapasowe.

Jak zrobić backup w WordPressie?

Kompletny poradnik wykonywania własnych kopii zapasowych w WordPressie znajdziesz pod tym linkiem.

Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
dzialpomocy